Bartek Przybyszewski

Bartek Przybyszewski oprowadza po wystawie „Wolne żarty. Humor lat 90."

20 kwietnia 2024, godz. 12.00
wstęp w cenie biletu wstępu na wystawę

Muzeum Krykatury
ul. Kozia 11

Czas na pierwsze oprowadzanie po wystawie „Wolne żarty. Humor lat 90.” Naszym przewodnikiem po odmętach lat 90. będzie Bartek Przybyszewski – połowa duetu Podcastex, jeden z kuratorów wystawy.

Bartek Przybyszewski – dziennikarz, podcaster, bloger, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor bloga „Liczne rany kłute”, na którym pisze przede wszystkim o filmie, komiksie i grach planszowych. Publikował m.in. w serwisach Gazeta.pl, w Wirtualnej Polsce i na Onecie. Wraz z Mateuszem Witkowskim współtworzy Podcastex – podcast o latach 90. i 00., w ubiegłym roku ukazała się ich wspólna książka Polskie milenium. Co zapamiętaliśmy z lat 1999-2005. Z Damianem Sobczykiem napisał książkę o narkotykach Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym. Czyta zdecydowanie za dużo komiksów o Batmanie.

„Wolne żarty. Humor lat 90.” to okazja do przypomnienia, z czego śmialiśmy się w ostatniej dekadzie XX wieku w prasie, radiu i telewizji. Pokazujemy szeroki krajobraz humoru III RP. Na wystawie karykatura przecina się z komiksem, piętrowe metafory sąsiadują z imieninowym żartem o seksie, wreszcie: papier miesza się z cyfrą. A o tym, jak wiele się zmieniło w ciągu kilku lat transformacji, dowiodą przykłady satyry odwołującej się do popkultury i reklamy.

Co prawda kto mieszka w Polsce, ten się w cyrku nie śmieje, ale w Muzeum Karykatury: WOLNO, a wręcz należy.

Wystawę przygotował zespół kuratorski: Olga Drenda oraz twórcy Podcastexu: Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski wraz z Michałem Rzecznikiem i Zuzanną Berus (Muzeum Karykatury). Oprawa graficzna – Dominik Cymer – projektant graficzny i ilustrator.