JACEK FRĄCKIEWICZ
pędzloruchy i inne fuchy

wystawa monograficzna

czerwiec – wrzesień 2018

Indywidualna wystawa prac Jacka Frąckiewicza, malarza, grafika i karykaturzysty, ubiegłorocznego laureata pierwszej nagrody konkursu „Cztery pory karykatury”. Prezentacja obejmuje rysunki i obrazy wybrane z najważniejszych cyklów tworzonych przez artystę, ukazując różne etapy i cechy jego twórczości. Przez lata Frąckiewicz wypracował własny styl, który charakteryzują sylwetki   zaburzonych proporcjach, wyraziste, intensywne kolory oraz wszechobecna metafora. W muzeum pojawiły się np. wizerunki półnagich kobiet o obfitych kształtach z cyklu „Baby plażowe” i barwne malowidła odnoszące się do tematyki związanej ze światem polityki, kultury, a także sportu.

Prace ze zbiorów Muzeum Karykatury Eryka Lipińskiego oraz kolekcji artysty.

Jacek Frąckiewicz

Jacek Frąckiewicz – malarz, grafik, ilustrator. Urodził się w 1964 roku w Sędziejowicach. W latach 1984-1990 studiował na Wydziale Artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. W 1990 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni grafiki warsztatowej prof. Grzegorza Banaszkiewicza i prof. Ryszarda Osadczego. W swej twórczości artystycznej zajmuje się malarstwem, grafiką, ilustracją, rysunkiem satyrycznym oraz ceramiką. Jako rysownik debiutował w tygodniku „Wprost” w 1992 r. Jego rysunki publikowało wiele czasopism polskich, m.in. „Aleje 3”, „Charaktery”, „Gazeta Częstochowska”, „Jazzi Magazine”, „Mida”, „Playboy”, „Polityka”, „Przegląd”, „Szpilki”, „Wiadomości Kulturalne”, „Wprost”, oraz zagranicznych, m.in. „Bumerang”, „Dedete”, „Dialog”, „Korzar”, „Wiener Journal”. W latach 1997-1998 otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek grupy twórczej „Czwórka bez sternika”, z którą wystawiał swoje prace w latach 1997-2010. W 2016 r. został laureatem Małego Eryka, nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury (SPAK). Prezes działającego od 2007 r. w Widawie Stowarzyszenia Inicjatywa Kulturalno-Artystyczna Regionu „IKAR”.

Kuratorzy: Elżbieta Laskowska, Piotr Kułak

Akrobata w dolinie, 2002

Kino, 1996

Kanarkowe radio, 2005