Satyrykon 2017

Międzynarodowa Wystawa
SATYRYKON – LEGNICA 2017

grudzień 2017 –  luty 2018

Ponad sto najlepszych prac uczestników jubileuszowej, 40. edycji legnickiego Satyrykonu. Na ekspozycji zobaczymy dzieła artystów z całego świata wykonane różnymi technikami – rysunki, grafiki, fotografie i plakaty. Wystawa jest wynikiem konkursu organizowanego przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon.

Autorzy prac posłużyli się rozmaitymi motywami związanymi z głównym tematem konkursu, którym w tej edycji była „tolerancja”. Duża różnorodność stylów i sposobów interpretacji tematu pozwala dostrzec osobowości twórców i wiele odmiennych spojrzeń na sztukę karykatury i rysunku satyrycznego.

W Muzeum Karykatury znajdziemy prace m.in. takich artystów, jak: Magdalena Wosik (Polska), Konstantin Kazanchev (Ukraina), Ryszard Kaja (Polska), Grzegorz Stańczyk (Polska), Justyna Jędrysek (Polska), Stanisław Koguciuk (Polska), Stanisław Gajewski (Polska), Leonard Grabowski (Polska), Max Skorwider (Polska), Reinaldo Pagán Avila (Hiszpania), Ilya Katz (Izrael), Valerij Chmyriov (Ukraina), Willy Catteuw (Belgia), Luc Vernimmen (Belgia), Victor Bogorad (Rosja), Anna Pałosz (Polska).

o Satyrykonie

SATYRYKON to konkurs otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików, organizowany przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny - był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 roku przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce. W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu. W 1985 roku Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązane zostały ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.

Kurator: Elżbieta Pietraszko, Sayrykon, Legnica

fot. Ireneusz Sobieszczuk

Szpile Satyrykonu

Szpila Satyrykonu 2017

Satyrykonowi od początku towarzyszyły działania wykraczające poza sztuki plastyczne. Do tej tradycji nawiązuje również niniejsza, stosunkowo „młoda” w porównaniu z 41-letnią tradycją imprezy, inicjatywa nagradzania niepokornych inspirujących Osobowości.

Od 2013 roku przyznawane są Szpile za: otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata, za działania poruszające intelekt społeczny oraz chodzenie pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności. Wyboru laureatów dokonuje corocznie zmieniająca się Kapituła Szpil Satyrykonu, reprezentująca polskie środowiska opiniotwórcze. Dotychczas w skład jej weszli: Artur Andrus, Rafał Bryndal, Piotr Cieplak, Sylwia Chutnik, Magda Czapińska, Mikołaj Lizut, Jerzy Kisielewski, Grzegorz Miecugow, Tomasz Olbratowski, Wojciech Orliński, Andrzej Pacuła, Agata Passent, Magda Piekarska, Marek Przybylik, Mirosław Ratajczak, Łukasz Rostkowski (LUC), Justyna Sobolewska, Grzegorz Szczepaniak i Janusz Weiss. Niektórzy z wymienionych godzili się pełnić obowiązki kilkakrotnie.

Szpile do tej pory otrzymali:
MARIA PESZEK i MAREK RACZKOWSKI (2013)
ROBERT GÓRSKI i TYMON TYMAŃSKI (2014)
MICHAŁ WALCZAK i MACIEJ ŁUBIEŃSKI jako twórcy „Pożaru w burdelu”
oraz MARIA CZUBASZEK za działania poruszające intelekt społeczny (2015)
JOANNA KOŁACZKOWSKA za kunszt improwizacji i wbijanie szpil tam, gdzie trzeba i WOJCIECH MŁYNARSKI za twórczość, z którą przetrwamy każdą paranoję... (2016)
ROBERT GÓRSKI za „Ucho prezesa” (2017)
MACIEJ STUHR za to, że ma odwagę mówić to, co myśli. Uroczy artysta, przyzwoity człowiek (2017)

Brązową statuetkę SZPILI (blisko półtorakilogramowej wagi) w formie damskiego buta, „szpilki”, którą obdarowani są laureaci, zaprojektował artysta rzeźbiarz Leszek Michalski.

Wernisaż

fot. Ireneusz Sobieszczuk