Magda Wosik, Wszystko to żart

MAGDA WOSIK
Wszystko to żart, czyli do 33 razy sztuka

grudzień 2017 – luty 2018

Wystawa prac Magdaleny Wosik, cenionej polskiej graficzki, rysowniczki i ilustratorki, laureatki Grand Prix Satyrykonu 2017. Ekspozycja prezentuje serię rysunków satyrycznych inspirowanych aktualnymi problemami społecznymi i politycznymi. Nie zabrakło na niej także humorystycznych odniesień do codzienności.

To 33. indywidualny pokaz prac autorki, do czego nawiązuje tytuł prezentacji. W Muzeum Karykatury przedstawiamy około 40 dzieł z bogatego dorobku artystki.

Znajdują się tu zarówno oryginały, jak i autorskie wydruki prac, które posiadają status oryginału, jako że są ostateczną wersją utworu. Stąd też na wystawie znajdziemy przykłady dzieł pokazanych w dwóch odsłonach – wyjściowy rysunek i powstały na jego bazie ostateczny obraz (wydruk autorski). Takie zestawienie ma zilustrować efekty każdego z dwóch etapów tworzenia oraz wykorzystaną technikę. Pierwszy etap to wykonanie piórkiem lub cienkopisem rysunku. Drugi – sięgnięcie po możliwości, jakie daje komputer i połączenie odręcznej kreski z barwną plamą.

Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany folder z reprodukcjami dzieł.

Magda Wosik

Magdalena Wosik – graficzka, ilustratorka, autorka rysunków i tekstów, wykładowca. Urodziła się w 1970 r. we Wrocławiu. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP). Jako grafik zajmujący się edytorstwem pracowała dla: „Formatu”, „Notatnika Teatralnego” oraz wydawnictw: PWN, Atut, Rosner i Wspólnicy, Telbit. Projektowała plakaty i zajmowała się ekslibrisem oraz małą formą graficzną. Jako ilustratorka współpracowała z takimi tytułami, jak: „Gazeta Wyborcza”, „Gazeta Wrocławska”, „Słowo Polskie”, „Polska The Times”, „Gazeta Warmii i Mazur”, „Metro”, „Deska”, „Region” (Silesia Bohemia Saxonia) i licznymi pismami branżowymi, a także z portalem internetowym money.pl. Jest autorką i ilustratorką wielu książek dla dzieci. Jako karykaturzystka zadebiutowała w miesięczniku popularnonaukowym „Aura” w 1990 r. W 1993 r. odbyła się jej pierwsza wystawa indywidualna w Galerii na Piętrze w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Od tego czasu brała udział w wielu wystawach, także rysunku satyrycznego, w Polsce i za granicą. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Do zdobytych ostatnio, w 2017 r., należą m.in.: Grand Prix Satyrykonu w Legnicy, Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy, Grand Prix w konkursie na Plakat „Winobranie” 2017 – Dni Zielonej Góry i Nagroda w XV Międzynarodowym Konkursie Rysunku Satyrycznego „Karpik” w Niemodlinie. Z dorobkiem artystki można zapoznać się na autorskiej stronie www.wosik.com.pl.

Kurator: Paulina Pilcicka
Współpraca: Magdalena Wosik