Satyrykon Legnica 2020

Międzynarodowa Wystawa
SATYRYKON – LEGNICA 2020

wrzesień – październik 2020

Warszawska prezentacja prac stworzonych przez artystów z całego świata i nadesłanych na 43. edycję legnickiego Satyrykonu. Jest to jedyna taka wystawa w Polsce, na której przedstawiane są dzieła twórców zajmujących się satyrą rysunkową, pochodzących z tak wielu różnych krajów i pozwalająca spojrzeć z szerszej perspektywy na zjawiska często postrzegane jako jednoznaczne. Przez ponad miesiąc w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego publiczność będzie mogła obejrzeć rysunki, grafiki i zdjęcia wyłonione przez jury w kategorii SATYRA i ŻART oraz ukazujące różne artystyczne interpretacje SAMOTNOŚCI, tegorocznego tematu przewodniego konkursu.Każda z prac stanowi nową próbę jego zdefiniowania i skłania do przemyśleń. Wśród uczestników wystawy znaleźli się m.in.: laureat tegorocznej Grand Prix Norbert Sarnecki (Polska), laureat Nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury Adam Trepczyński (Niemcy/Polska), a także Karolina Gmiterek (Polska), Andrei Popov (Rosja), Vladimir Kazanevsky (Ukraina), Alireza Pakdel (Iran), Andrzej Popiel (Polska), Oleksy Kustovsky (Ukraina), Jugoslav Vlahović (Serbia), Ilya Katz (Izrael), Mello Silvano (Brazylia), Marziyeh Khanizadeh (Iran), Gabriel Rusu (Rosja), Włodzimierz Staszczyk (Polska), Joanna Lorenc (Polska), Krzysztof Grzondziel (Polska).

o Satyrykonie

Satyrykon to konkurs otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików, organizowany przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny - był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 roku przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce. W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu. W 1985 roku Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązane zostały ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.

Kurator: Elżbieta Pietraszko, Fundacja Satyrykon

II Nagroda, Srebrny Medal

JUGOSLAV VLAHOVIC (Serbia), bez tytułu, Satyrykon 2020, dział: SATYRA i ŻART

Szpila Satyrykonu 2020

Satyrykonowi od początku towarzyszyły działania wykraczające poza sztuki plastyczne. Do tej tradycji nawiązuje również niniejsza, stosunkowo „młoda” w porównaniu z 43-letnią historią imprezy, inicjatywa nagradzania niepokornych inspirujących Osobowości.

Wyboru laureatów dokonała Kapituła Szpil Satyrykonu, reprezentująca polskie środowiska opiniotwórcze. Kapituła w składzie: ARTUR ANDRUS, PIOTR BUKARTYK, JERZY KISIELEWSKI, MICHAŁ NOGAŚ, ANDRZEJ PONIEDZIELSKI, STANISŁAW TYM i GRZEGORZ SZCZEPANIAK w wyniku głosowania wyłoniła zwycięzcę. Laureatem został: WOJCIECH MANN
za wierność zasadom, entuzjazm, mądre puenty.

Brązową statuetkę SZPILI (blisko półtorakilogramowej wagi) w formie damskiego buta „szpilki” zaprojektował artysta rzeźbiarz LESZEK MICHALSKI.

Ekspozycja

Fot. Ireneusz Sobieszczuk