Satyrykon Legnica 2022

Skanuj kody i poznaj laureatów
Satyrykonu 2022

Z okazji 45-lecia Satyrykonu zapytaliśmy laureatów o to skąd biorą pomysły na daną pracę, czy uważają, że sztuka satyryczna może mieć wpływ na rzeczywistość oraz co zadecydowało, że zajmują się rysunkiem satyrycznym. Zachęcamy do skanowania i słuchania wypowiedzi laureatów tegorocznego konkursu. Wystarczy skanować kody dołączone do prac.

Dla tych, którzy nie mają takiej możliwości, prezentujemy linki do filmików.

Pomysł i realizacja: Małgorzata Dancewicz
Film: produkcja własna w domowym zaciszu Autorów

Aristides Esteban Hernandes Guerrero (ARES)

Pochodzi z Kuby. Urodzony w 1963 roku w Hawanie. Tworzy głównie obrazy olejne i filmy animowane. Zdobył 133 międzynarodowe nagrody i zilustrował ponad 80 książek. W 2002 roku otrzymał Medal Kultury Narodowej. Z wykształcenia jest psychiatrą.

Jarek Bujny

Grafik, projektant, artysta wizualny oraz plakacista. Ukończył studia doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kurator i organizator wystaw w Polsce, Kanadzie, Francji i Niemczech.

Piotr Depta-Kleśta

Urodzony w 1985 roku projektant graficzny i ilustrator. Asystent w Pracowni Projektowania Plakatu i Ilustracji w Akademii Sztuki w Szczecinie, której jest także absolwentem. Zdobywca ponad 60 nagród, uczestnik ponad 200 wystaw, w tym 20 indywidualnych.

Franek Wolski

Urodzony w 1987 roku. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuje jako grafik komputerowy oraz zajmuje się malarstwem – głównie abstrakcyjnym. Jego wielką pasją jest muzyka – gra na instrumentach i tworzenie ilustracji dźwiękowych, między innymi do filmów.

Fuentes Hierrezuelo Carlos David

Pochodzi z Kuby. Urodzony w 1982 roku. W 2006 roku ukończył studia graficzne w Instytucie Projektowania w Hawanie. Laureat wielu nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. Dwukrotnie był członkiem jury kubańskiego Biennale Humoru. Zajmuje się również ilustrowaniem książek.

Joanna Gebal

Joanna Gębal

Urodzona w 1989 roku. Zajmuje się ilustracją oraz grafiką użytkową. Ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ilustruje magazyny i książki, tworzy animacje, projektuje wzory na tkaniny, opakowania produktów czy identyfikacje wizualne.

Miroslaw Gryn

Mirosław Gryń

Rysownik urodzony w 1964 roku. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się ilustracją prasową, od 26 lat publikuje w „Polityce”.

Pawel Kuczyński

Paweł Kuczyński

Urodzony w 1976 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, uzyskał dyplom w zakresie rysunku. W 2005 wyróżniony jako odkrycie roku nagrodą ERYK Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Jacek Lanckoronski

Jacek Lanckoroński

Zajmuje się ilustracją, rysunkiem satyrycznym, karykaturą, grafiką oraz malarstwem. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Specjalizuje się w satyrze społecznej i politycznej.

Yurii Levshyn

Urodzony w 1995 roku. Absolwent poznańskiego Collegium da Vinci. Zajmuje się projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową i ilustracją. Swoimi pracami mówi o rzeczach mu bliskich i codziennych. W jego grafikach często można dostrzec komentarz dotyczący aktualnych i ważnych wydarzeń.

Norbert Sarnecki

Mistrz formy przestrzennej. Absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby poznańskiej ASP, na której w 2010 roku uzyskał tytuł doktora. Stworzył dziesiątki zachęcających do refleksji rzeźb, posągów i statuetek. Jest laureatem wielu nagród i ma na swym koncie udział w licznych wystawach krajowych oraz zagranicznych.

Agim Sulaj

Urodzony w 1960 roku w Albanii. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Tiranie. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego prace prezentowane były między innymi w galeriach we Włoszech, Grecji, Turcji, Francji, Anglii czy Belgii.

Saman Torabi

Pochodzi z Iranu. Urodzony w 1981 roku w Teheranie. Ukończył studia z konserwacji zabytków w Isfahan University of Art. Pracuje jako ilustrator, rysownik i grafik. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Sztuki i Architektury w Isfhan. Laureat licznych wyróżnień i nagród w międzynarodowych konkursach.

Jugoslav Vlahović

Serbski ilustrator i fotograf urodzony w 1949 roku. Ukończył Akademię Sztuk w rodzinnym Belgradzie, gdzie obecnie jest profesorem projektowania graficznego. Nagradzany w międzynarodowych konkursach, na całym świecie zaprezentował ponad 60 wystaw indywidualnych. Były muzyk rockowy i autor okładek płyt.

Amin Aghaei

Pochodzi z Iranu. Urodzony w 1980 roku w Isfahanie. Jest malarzem, rzeźbiarzem i rysownikiem. Ukończył Uniwersytet Artystyczny w Teheranie. Jego prace były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach. Uczestniczył także w pracach jury krajowych i zagranicznych konkursów.