ŻARTOWNIK LENGRENA.
ZBIGNIEW LENGREN (1919-2003)
wystawa z cyklu „Mistrzowie karykatury polskiej”
maj – sierpień 2015
Zbigniew Lengren (1919-2003) grafik, rysownik, karykaturzysta, ilustrator, plakacista i scenograf. Jako karykaturzysta debiutował w 1944 r. w czasopiśmie „Stańczyk”. Od 1946 r. współpracował z tygodnikiem „Przekrój”, gdzie od 1948 r. publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem. Jego prace zamieszczały również inne czasopisma, m.in. „Szpilki” i „Świat”. Ilustrował książki, tworzył plakaty filmowe i pisał utwory satyryczne, m.in. „Drobiazgi spod pióra” i „Fraszki”. Był laureatem Złotej Szpilki z Wawrzynem, którą otrzymał w 1988 r. oraz Orderu Uśmiechu.
więcej
O wystawie i o Zbigniewie Lengrenie piszą:
Elżbieta Laskowka | Katarzyna Lengren | Andrzej Dudziński | Andrzej Mleczko
Galeria | Zdjęcia z wernisażu | Wystawa
„Email do nieba"
O Zbigniewie Lengrenie mówią: Katarzyna Lengren, Andrzej Dudziński, Andrzej Mleczko, Michał Zaleski, Zenon Żyburtowicz
https://youtu.be/lInhBqjrHGA
Wystawa prac Zbigniewa Lengrena to próba przekrojowego ukazania kilku wątków jego twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem ich humorystycznego aspektu. Znajdują się na niej przede wszystkim żarty rysunkowe, humor prasowy, satyryczno-humorystyczne „fotorysunki”, ilustracje książkowe i plakaty. Kolejno wymienione elementy wystawy tworzą jej narrację, prowadząc widza przez świat zaskakujących i pełnych humoru skojarzeń.
Osobny fragment wystawy poświęcony jest kojarzonej z twórczością Zbigniewa Lengrena postaci Profesora Filutka i jego psa Filusia. Pojawiły się tu nigdzie dotąd nieprezentowane w oryginałach historyjki o ich zabawnych przygodach. Ekspozycji towarzyszą filmy rysunkowe z ich udziałem, wyprodukowane w latach 50. ubiegłego stulecia w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Ich reżyserem był m.in. wybitny polski twórca filmów rysunkowych dla dzieci Władysław Nehrebecki. Scenografię i rysunki do filmów opracował oczywiście Zbigniew Lengren. Na wystawie zaprezentowane są również inne materiały o charakterze dokumentalnym, w tym fotografie i filmy z archiwum rodzinnego Artysty.
Po raz pierwszy zwiedzający mogą się zapoznać także z „Księgą Humorową”, zadedykowaną przez ojca i dziadka (Zbigniewa Lengrena) córce Katarzynie oraz wnuczkom Klarze i Marii. W tym wyjątkowym albumie artysta wprowadza nas do świata sobie najlepiej znanego – świata żartu rysunkowego i humorystycznych ilustracji.
Wystawa wypełnia obie sale ekspozycyjne Muzeum Karykatury. Towarzyszy jej specjalnie przygotowany katalog, a także materiał filmowy z wypowiedziami o charakterze wspomnieniowym.
Prace z kolekcji:
Rodziny Artysty
oraz ze zbiorów
Muzeum Karykatury w Warszawie im. Eryka Lipińskiego
Muzeum Plakatu w Wilanowie - Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
Materiały archiwalne i filmowe:
Archiwum Rodziny Artysty
Studio Filmów Rysunkowych Sp. z.o.o. w Bielsku Białej
Fundacja Festiwalu Satyry Europejskiej „Koziołki" w Poznaniu
Animoon Sp. z.o.o. w Warszawie
Kuratorzy wystawy: Elżbieta Laskowska, Karolina Prymlewicz, Piotr Kułak
Projekt katalogu i plakatu wystawy: Paweł Osial
Patronat Honorowy
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Małgorzata Omilanowska
Prezydent m.st. Warszawy
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Partnerzy Muzeum Karykatury
Partnerzy wystawy
Patroni medialni
![]() |
![]() |
![]() |
Partner technologiczny Muzeum Karykatury
Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren (1919-2003)
wystawa z cyklu „Mistrzowie karykatury polskiej"
wernisaż: 28 maja 2015
29 maja - 23 sierpnia 2015