o artyście | galeria | ekspozycja | wernisaż
Oczy są radarem mózgu.
Ignacy Witz (1919-1971)
listopad 2019 – marzec 2020
Wystawa Ignacego Witza to przegląd pełnego spektrum twórczości rysunkowej artysty od lat powojennych do końca lat sześćdziesiątych. Zwiedzający zobaczą rysunki satyryczne – od karykatur antyhitlerowskich przez publikowane w prasie w latach 40. i 50. rysunki polityczne, odpowiadające ówczesnej propagandzie, po niepublikowane, rysunkowe komentarze do wydarzeń października 1956 roku. Zaprezentowane zostaną projekty publikowanych i niepublikowanych ilustracji do literatury dziecięcej i książek dla dorosłych, co pozwoli zapoznać się z „kuchnią” pracy nad grafiką książkową. Pokazane będą ilustracje m.in. do „Słonia Trąbalskiego” Juliana Tuwima, które przyniosły Witzowi ogromną popularność, jak i ilustracje do „Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška, które w druku nie zaistniały. Przedstawimy Witza jako autora rysunków autonomicznych, niesłużących celom wydawniczym. To ascetyczne w formie, prowadzone płynną linią kompozycje o metaforycznej wymowie, zdradzające predylekcje Witza do groteski. Jako przykład twórczości malarskiej eksponowane będą małych formatów gwasze na papierze. Prace te, podobnie jak karykatury, ukazują upodobanie artysty do jaskrawej kolorystyki i czystych barw. Całość uzupełnią zaprojektowane przez Witza plakaty.
Prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji rodziny artysty, ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
Towarzysząca wystawie książka pod tym samym tytułem to pierwsze wydawnictwo z serii monografii Sylwetki. Kolejne tomy zaprezentują dorobek karykaturzystów, których działalność artystyczna wykraczała poza tę jedną dziedzinę, albo – w przypadku niektórych – rysowana satyra stanowiła margines tej działalności, prezentując mimo tego najwyższy poziom satyryczno-humorystycznych realizacji. Bohaterowie Sylwetek poza karykaturą zajmowali się ilustratorstwem, projektowaniem graficznym (grafika książkowa, plakat), projektowaniem scenografii, wystawiennictwem, krytyką artystyczną czy historią i teorią sztuki, w tym karykatury, w końcu beletrystyką. Syntetycznym biogramom i krytycznym analizom twórczości będzie towarzyszył bogaty wybór materiałów wizualnych, w dużej mierze publikowanych po raz pierwszy. Celem serii jest przypomnienie twórczości czołowych polskich rysowników satyrycznych, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na ich multidyscyplinarność. Premiera wydawnictwa planowana jest na początek 2020 roku.
Kuratorka wystawy: Karolina Prymlewicz
Projekty druków towarzyszących: Paweł Osial
Partner Muzeum Karykatury
Patron honorowy wystawy
Partnerzy wystawy
Patroni medialni
Oczy są radarem mózgu. Ignacy Witz (1919-1971)
wernisaż: 21 listopada 2019
wystawa: 22 listopada 2019 – 22 marca 2020