galeria | zdjecia z wystawy | zdjecia z wernisażu
Wystawa „Gołąbek pokoju” jest drugą częścią dyptyku wystawienniczego „Wielka Wojna i Pokój” prezentowanego w Muzeum Karykatury od 8 września do 11 listopada 2014 roku. Inspiracją do tego przedsięwzięcia była przypadająca na ten rok setna rocznica wybuchu I wojny światowej. Wojny, która paradoksalnie przyniosła Polsce nie tylko pokój, ale i rzecz najcenniejszą, od dawna wyczekiwaną niepodległość.
Pierwsza część dyptyku „Wielka Wojna” prezentuje prace artystów karykatury początku XX wieku, włączonych w działania propagandzistów każdej ze stron konfliktu. Druga część jest wystawą zbiorową współczesnych karykaturzystów, których zadaniem było odniesienie się do symbolu pokoju – gołębia.
Symbol gołębia, zrozumiały dla każdego, propaguje ideę świata bez przemocy. Ideę jakże ważną w setną rocznicę wybuchu pierwszej i w 75. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Jednocześnie należy pamiętać, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze i nawet teraz w pobliżu naszych granic oraz w wielu miejscach na świecie toczą się krwawe, bezwzględne konflikty zbrojne.
Mając świadomość jak kruchy jest pokój należy pracować na rzecz jego umacniania. Rysunek satyryczny ze względu na swój uniwersalizm może odegrać w tej dziedzinie wyjątkową rolę.
W opowieści biblijnej o potopie i Arce Noego gołąb przynosi gałązkę oliwną, która jest znakiem końca katastrofy i symbolem pojednania Boga i człowieka. Nowoczesny symbol „gołębia pokoju” stworzył Pablo Picasso na Kongres Pokoju w Paryżu. Symbol ten towarzyszy ludziom od zawsze.
Na wystawie oprócz artystów zaproszonych do narysowania lub namalowania swojego wyobrażenia gołąbka pokoju prezentujemy rysunki wyszukane w naszej muzealnej kolekcji. Konteksty, w jakich rysownicy przedstawiają gołębia pokoju, są często zaskakujące w swojej poincie.
Polecam tę wystawę nie tylko koneserom dobrego humoru.
Zygmunt Zaradkiewicz
Kurator wystawy
Patroni: