galeria | koncepcja wystawy | zdjęcia z otwarcia wystawy | zdjęcia wystawy
W 2012 roku w Muzeum Karykatury prezentowaliśmy wystawę „Warszawa 1939 – 1944. Satyra konspiracyjna i okupacyjna rzeczywistość w rysunkach polskich grafików”. Ekspozycja wzbudziła duże zainteresowanie wśród odwiedzających Muzeum widzów. Poszerzała naszą wiedzę o historii karykatury i stanowiła przyczynek do wzbogacenia wiadomości o metodach walki w okupowanym kraju. Z roli, jaką w tej walce odgrywała karykatura, nie zawsze zdawano sobie sprawę.
Mamy rok 2014 – właśnie mija setna rocznica wybuchu pierwszej w dziejach ludzkości wojny, którą ze względu na jej zasięg i ilość zaangażowanych państw nazwano wojną światową. Ta wojna, zupełnie inna niż II wojna światowa, wykształciła w społeczeństwach analogiczne procesy obronne i propagandowe. Jednym ze zjawisk, które rozkwitły w owym czasie była karykatura.
„Da się chyba nawet zaobserwować pewien konieczny i istotny związek między okresami wrzenia społecznego a okresami rozkwitu satyry. Wielcy satyrycy pojawiali się i tworzyli najczęściej w okresie burzliwych przemian społecznych, wojen lub walk narodowo-wyzwoleńczych. Satyra to najbardziej bojowa forma twórczości komicznej, rozkwita w tych epokach bujnie i nie tylko, a nawet nie przede wszystkim w dziejach największych autorów” – (Bohdan Dziemidok, O komizmie, od Arystotelesa do dzisiaj)
Jak bujnie rozkwita satyra w czasach I wojny światowej mogą się Państwo przekonać odwiedzając naszą najnowszą wystawę zatytułowaną „Wielka Wojna”. Scenariusz i opracowanie merytoryczne przygotował dr Piotr Szlanta, adiunkt na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, któremu tą drogą pragnę serdecznie podziękować za pasję i zaangażowanie, jakie wniósł w opracowanie wystawy. Wystawa „Wielka Wojna” jest pierwszą częścią dyptyku wystawienniczego „Wielka Wojna i Pokój” prezentowanego w Muzeum Karykatury od września do listopada 2014 roku.
Zapraszam do obejrzenia „Wielkiej Wojny” narysowanej przez karykaturzystów tamtych lat.
Zygmunt Zaradkiewicz
Kurator wystawy
Patroni: