Satyrykon Legnica 2022

Niebawem warszawska odsłona 45. edycji Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON. W wydarzeniu biorą udział najlepsi rysownicy z całego świata. Wśród laureatów tegorocznej edycji są autorzy z Kuby, Iranu, Włoch.

Już od 13 września zostaną zaprezentowane prace z głównej kategorii ŻART i SATYRA. Będzie też można zobaczyć rysunki i grafiki podejmujące tegoroczny temat Satyrykonu, którym jest SZKOŁA.

Specjalna część przestrzeni muzeum zostanie przeznaczona na wystawę prac Jurija Lewszyna – najlepszego debiutanta tegorocznej edycji i laureata II nagrody w kategorii Żart i Satyra. Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON będzie miała miejsce w Muzeum Karykatury przy ulicy Koziej 11 i będzie ją można oglądać do 23 października 2022 roku.

Dodatkowo w Lengrenówce przy ul. Brzozowej 6/8 – dawnej pracowni Zbigniewa Lengrena – zaplanowaliśmy krótką pop-upową wystawę prac Joanny Gębal – laureatki nagrody specjalnej – nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury. Wybrane prace Joanny Gębal zostaną pokazane między 7 a 9 października.

W trakcie wernisażu wystawy – 15 września 2022 roku – wręczona zostanie nagroda „Szpila Satyrykonu”, nagradzająca niepokorne i inspirujące osobowości. Wyróżnienia przyznawane są od 2013 roku. Dotychczas Szpilę otrzymali między innymi: Maria Peszek, Joanna Kołaczkowska, Maria Czubaszek, Wojciech Młynarski, Maciej Stuhr, Stanisław Tym, Henryk Sawka, Wojciech Mann, Piotr Bukartyk czy Andrzej Poniedzielski czy zespół Szkła Kontaktowego.

Satyrykon od 45 lat skupia wokół siebie ludzi wybitnych i nietuzinkowych. Przede wszystkim rysowników, malarzy i grafików, ale nie tylko. Wyrósł na tradycji walki z absurdami naszego świata, wytykania ich, wyśmiewania czy wreszcie zadumy nad naszą rzeczywistością.