Warsztaty mangowe

 z Magdaleną Rzepecką

Grupa wiekowa: 12–19 lat
Czas trwania: 80 minut
Koszt:
- grupa do 15 osób: 765 zł
- grupa do 30 osób (2 x 80 minut): 1190 zł

W cenę wliczone bilety do Muzeum Karykatury

Możliwość realizacji: w tygodniu

Na warsztatach osoby uczestniczące zgłębią swoją wiedzę na temat mang, odkryją jak bardzo różnorodny (zarówno pod względem treści jak i formy) może być komiks i same spróbują narysować własne historie w oparciu o tradycyjną, japońską strukturę.

Warsztaty składają się z wykładu i zadań. W z części wykładowej opartej o prezentację osoby uczestniczące dowiedzą się co to jest manga, jakie cechy odróżniają mangi od innych komiksów i poznają najbardziej popularne rodzaje mang: shojo (dla dziewczyn), shounen (dla chłopców), josei (dla kobiet), seinen (dla mężczyzn), shojo-ai (o miłości damsko damskiej), shounen-ai (o miłości męsko męskiej), gag (żartobliwe) i inne. Wykorzystując i utrwalając zdobytą wiedzę zaprojektują własną postać z mangi i narysują Yonkomę, czterokadrowy komiks oparty na tradycyjnej strukturze kishōtenketsu. Słowo to jest kompozycją następujących znaków kanji:

1. ki (起),
2. shō (承),
3. ten (転),
4. ketsu (結).

– pierwszy kadr, stanowi podstawę historii, prezentuje scenę,
– drugi kadr, rozwija się na fundamencie historii określonej w pierwszym kadrze,
– trzeci kadr, punkt kulminacyjny, w którym następują nieprzewidziane konsekwencje,
– czwarty kadr, wnioski płynące ze skutków trzeciego kadru. W trakcie każdego zadania prowadząca będzie podchodzić do osób uczestniczących doradzając, komentując i sprawdzając etap pracy. Na sam koniec uczestnicy mogą zaprezentować grupie bądź samej prowadzącej wykonane zadania.


Magdalena Rzepecka – graficzka i ilustratorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki w Krakowie. Jako pracę dyplomową wykonała komiks inspirowany mangą. Współtworzy publikacje zinowe: komiksowy „ciut” i feministyczny „Girls* to the Front”.

Magdalena Rzepecka