Szymon Kobyliński
Rozmowa trzech króli, 1982
flamaster, papier
nr inw. MK 5478
Celebrowane w Polsce 6 stycznia Święto Objawienia Pańskiego, znane również jako Święto Trzech Króli, jest jedną z najstarszych uroczystości chrześcijańskich, obchodzoną od III wieku. Zgodnie z tradycją upamiętnia hołd złożony przez Trzech Mędrców – Kacpra, Melchiora i Baltazara – nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus w stajence w Betlejem. Symbolika tego święta odnosi się do zapisu w Ewangelii św. Mateusza, zgodnie z którym Mędrcy ze Wschodu, po oddaniu pokłonu, ofiarowali Jezusowi trzy dary: złoto, symbolizujące godność królewską; kadzidło, będące wyrazem godności kapłańskiej; oraz mirrę, nawiązującą do wypełnienia proroctw i zapowiadającą śmierć Zbawiciela.
Rysunek Szymona Kobylińskiego, nawiązujący do usuniętego z oficjalnego państwowego kalendarza w okresie rządów Władysława Gomułki Święta Trzech Króli, wykonany w 1982 roku i opatrzony podpisem „ZŁOTA BRAK, MIRRA TYLKO Z IMPORTU, MUSIMY SIĘ OBEJŚĆ KADZIDŁEM...”, stanowi satyryczny komentarz do ograniczeń nałożonych przez władze PRL na tradycje i religijne obyczaje oraz do kryzysu gospodarczego, który dotknął Polskę Ludową w latach 1979–1982.
Pomimo wprowadzenia przez władze socjalistyczne systemu centralnego zarządzania po II wojnie światowej pod koniec lat 70. i na początku lat 80. XX wieku odnotowano wyraźny spadek aktywności gospodarczej. Kryzys ten przejawiał się w pogłębiających się dysproporcjach w rozwoju regionów oraz gałęzi przemysłu, co skutkowało obniżeniem poziomu życia ludności, trudnościami w dostępie do dóbr luksusowych oraz zwiększeniem dystansu ekonomicznego wobec krajów rozwiniętych z gospodarką rynkową.
Praca została podarowana do zbiorów muzeum przez autora w 1984 roku.
Maria Muszkowska