Skip to main content
Dobre kreski Martyna Bolanowska

DOBRE KRESKI: MARTYNA BOLANOWSKA

27 października 2023, 18.00 wernisaż

28 – 29 października 2023, 12.00 – 16.00

Lengrenówka, ul. Brzozowa 6/8a
Warszawa

27 października o 18.00 zapraszamy na pop-upową wystawę prac Martyny Bolanowskiej w ramach cyklu pod nazwą „Dobre kreski" organizowanego we współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie.

Do zamku Lengrentario ukrytego w brzozowym gąszczu, zapukał tajemniczy gość. W wypracowaną przez robactwo szczelinę drewnianej ościeży wsunął pożółkłą kopertę i oddalił się.

Na kopercie widniał adresat: Hrabia von Filutto.

„Drogi Hrabio, przesyłam w twe ręce pakiecik rysunków, wykonanych przez moją chorą siostrzenicę. Powierzyła mi je matka nieszczęsnej, a moja najdroższa siostra. Uczyniła to w obawie przed porywczym małżonkiem, który groził pogrzebaniem rytów w płomieniach. Jakąż rozpaczą obarczył by biedaczkę - wzdryga mnie na samą myśl o podobnym okrucieństwie. Rysunki przedstawiają nietoperza o niepokojąco ludzkich cechach... Wierzę jednak, że ujrzysz w nich więcej niźli demona i uczynisz mej siostrzenicy honor...

Twój oddany sługa...
[w tym miejscu atrament rozmyty]”  


Martyna Bolanowska (1992) urodzona w Kielcach, obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu. Publikuje w Internecie jako "Ptaszek powiedział mi, że". Jej komiksy w druku pojawiły się w antologii "Ciut", "Zeszytach Komiksowych" oraz samodzielnie w ramach Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej. Lubi szyć diy-owe zinki, szczególnie mini serię „Dracutela”.

„Dobre kreski" to solowe wystawy utalentowanych twórczyń i twórców ilustracji, komiksów i rysunków satyrycznych; osób autorskich, które istotnie zaznaczyły swoją obecność na rynku książkowym, w prasie, internecie i środowisku artystycznym. Partnerem projektu „Dobre kreski" jest Fundacja Muzeum Komiksu z Krakowa.

Partnerem Lengrenówki jest Fundacja Przekrój.

Patronat medialny nad Lengrenówką: „Zeszyty komiksowe"

Kurator cyklu: Michał Rzecznik

Martyna Bolanowska
Martyna Bolanowska
Martyna Bolanowska