Skip to main content
Plakat jest bialy z tylu

PLAKAT JEST BIAŁY Z TYŁU

JAKUB KAMIŃSKI
wystawa pop-up
19 – 21 stycznia w Lengrenówce

Od 19 do 21 stycznia zapraszamy do Lengrenówki przy ul. Brzozowej 6/8 – dawnej pracowni Zbigniewa Lengrena – na pop-upową wystawę prac Jakuba Kamińskiego – laureatka nagrody Muzeum Karykatury 46. Międzynarodowej Wystawy Satyrykon Legnica 2023 za pracę „Dzień dobry”.

Wernisaż odbędzie się w piątek 19 stycznia o godzinie 18.00. Prace można oglądać w piątek od 18.00 do 20.30 oraz w sobotę i niedzielę od 12.00 do 16.00.

Nie da się ukryć, że plakat, zazwyczaj, ma trzy stałe cechy:


  • jest od lewej do prawej (lub odwrotnie)

  • posiada górę, środek i dół

  • jest biały z tyłu


Wszystkie plakaty i ilustracje prezentowane na wystawie, spełniają te zasady. Promocyjnie postanowiłem umieścić w nich różne treści i gdzieniegdzie dodać napisy. Miało być śmiesznie, ale jeśli nie wyszło, to też dobrze. Nieudany żart to właściwie jego karykatura, więc jesteśmy w domu.


Tomasz Trzaskalik

Jakub Kamiński – projektant plakatów, ilustracji prasowych oraz okładek książkowych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej STGU. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Trzykrotnie wyróżniony w konkursie Polish Graphic Design Awards, a także nagrodzony podczas Festiwalu Satyrykon.

SATYRYKON to największa w Polsce impreza poświęcona rysunkowi satyrycznemu, organizowana nieprzerwanie od 46 lat, która jednocześnie trzyma rękę na pulsie nowych trendów. Jest konkursem otwartym dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików i plakacistów.

W tym roku prace oceniano w dwóch kategoriach: EGO (tegoroczny temat) oraz tradycyjnie ŻART i SATYRA. Na konkurs wpłynęło 2523 prac 768 autorów z 67 krajów świata. Najważniejsze trofeum Grand Prix Satyrykonu 2023 otrzymała praca „Czołg” autorstwa Grzegorza Myćki, artysty grafika pochodzącego z Poznania. Jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 100 prac, wśród nich prace twórców uznanych w Polsce i na całym świecie.