Skip to main content
43. rocznica Muzeum Karykatury

43. rocznica założenia Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

15 września 2021 roku minęła 43. rocznica założenia Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Z tej okazji publikujemy archiwalne zdjęcia, na których widać oranżerię Pałacu Prymasowskiego z 1973 roku i dokumentację fotograficzną wydarzeń.

Muzeum powstało w 1978 roku. Jego pomysłodawcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. 10 lipca 2002 roku Muzeum Karykatury otrzymało imię swego twórcy i założyciela.

Wszystko zaczęło się od ogromnej pasji Lipińskiego do kolekcjonowania karykatur. Wraz z biegiem czasu jego kolekcja stawała się coraz większa. Wkrótce zrodził się pomysł stworzenia przestrzeni, w której mógłby gromadzić swoje zbiory. W ten sposób powstało Muzeum Karykatury. Początkowo działało jako Oddział Muzeum Literatury. Dopiero w 1983 roku uzyskało samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie.

Dziś Muzeum Karykatury jest jedną z nielicznych tego typu instytucji w Polsce i Europie. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze.

Zachęcamy do przeczytania historii Muzeum Karykatury.
http://muzeumkarykatury.pl/index.php/pl/o-muzeum/historia-muzeum

Fotografie pochodzą z archiwum Muzeum Karykatury.

43.rocznica Muzeum Karykatury
43.rocznica Muzeum Karykatury
43.rocznica Muzeum Karykatury
43.rocznica Muzeum Karykatury