Skip to main content
kalendarz na kwiecień

Filutki. Warsztaty opowiadania dla dzieci

Podczas spotkania z opowiadaczką Agnieszką Aysen Kaim dzieci dowiedzą się, kim jest opowiadacz, jak słowem i gestem stworzyć własną opowieść, jak zabrać słuchaczy do krain nieznanych i pobudzić ich marzenia.

Niektórzy twierdzą, że sztuka opowiadania już dawno wymarła. Nic bardziej mylnego. Na świecie wciąż są opowiadacze, wciąż opowiadają i mają się doskonale. Dodatkowo chętnie przyjmą do swego grona nowych adeptów, także spośród dzieci.

Agnieszka Aysen Kaim – opowiadaczka - orientalistka, Polka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego. Działa jako opowiadaczka i animatorka. W swojej pracy opowiadaczki łączy praktykę opowiadania historii z rozległą działalnością edukacyjną i badawczą: prowadzi projekty, w tym zagraniczne, opowiadając także po turecku i po angielsku. Autorka licznych publikacji, a także przekładów literatury dziecięcej oraz autorskiej opowieści dla dzieci i młodzieży "Bahar znaczy Wiosna".

Warsztaty prowadzą doświadczeni opowiadacze ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O.

23 kwietnia, sobota, godz. 15:00

Dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat.

Czas trwania: 90 minut

Koszt udziału: 10 zł | płatność przelewem na konto Muzeum – dane do przelewu zostaną przesłane mailem po zapisaniu dziecka

Zapisy poprzez formularz: https://forms.gle/C3xZhATRHN1GkK4w5 bądź telefonicznie pod numerem 502464867

miejsce: Lengrenówka – otwarta pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a


Szymon Kobyliński. Publigrafika 

Wystawa plenerowa w 20. rocznicę śmierci Artysty

Szymon Kobyliński – grafik, rysownik, karykaturzysta, pisarz, dziennikarz, gwiazda radia i telewizji – po prostu osobowość. Przez dekady co tydzień – najpierw w tygodniku „Polityka”, potem w „Tygodniku Solidarność” – publikował swoje komentarze do polskiej codzienności, polskiej współczesności – czasem bezpośrednią, częściej pomysłową i złośliwą aluzją. Swoją twórczość charakteryzował słowem „publigrafika” – grafika publicystyczna, felieton rysunkowy.

Słynął z aktywności, erudycji i pracowitości. Zilustrował 300 książek – sam napisał 20. Stworzył niezliczoną liczbę audycji radiowych i telewizyjnych. Kobyliński był jedną z osób, które współtworzyły Muzeum Karykatury, towarzysząc mu przez kolejne lata.

Tą wiosenną wystawą chcemy przypomnieć niezwykłą postać gawędziarza, kpiarza, Sarmaty – Szymona Kobylińskiego.

12 kwietnia – 15 maja

miejsce: Zieleniec obok Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11


Ćwiczenia z komiksu. Warsztaty dla dzieci z Piotrem Nowackim

Podczas kwietniowych Warsztatów Mistrzowskich w Lengrenówce dowiemy się, co to jest komiks, poznamy podstawy warsztatu rysownika i nauczymy się tworzyć swoje własne historyjki obrazkowe. Naszym nauczycielem będzie tym razem Piotr Nowacki, artysta komiksowy, autor rysunków do kochanej przez dzieci serii „Detektyw Miś Zbyś na tropie”. 

24 kwietnia, niedziela, godz. 12:00

Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat

Czas trwania: 90 minut

Obowiązują zapisy https://forms.gle/puuyatmorJGv5N2g6, wstęp wolny

miejsce: Lengrenówka – otwarta pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a


WYDARZENIE PRZENIESIONE NA 21 MAJA G. 16.00

Spotkanie komiksowe z Piotrem Marcem

Zapraszamy na spotkanie wokół komiksu „Słodkie chłopaki” autorstwa Piotra Marca. Album, wydany ostatnio przez Kulturę Gniewu, zdążył już obrosnąć legendą, a jego pierwotna, undergroundowa wersja (zatytułowana „Sweet-ass dudes like us”) otrzymała nagrodę Maszina dla Najlepszego Polskiego Komiksu Roku 2020 roku. Z młodym, zdolnym autorem porozmawiamy o komiksach, poezji, prozie i sztuce. Nie zabraknie też klasycznego pytania o inspiracje.  

24 kwietnia, niedziela, 14:00

Czas trwania: 90 minut

Wstęp wolny  

miejsce: Lengrenówka – otwarta pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a


#PatrzęCzujęRysuję – wernisaż wystawy

To wystawa zbudowana z fragmentów kobiecej codzienności; czasem zaskakujących i zabawnych, niekiedy trudnych i bolesnych. Z codziennych obserwacji rzeczywistości – intymnej, prywatnej, publicznej, medialnej, politycznej. Artystki, korzystając z żartu jako narzędzia pozwalającego oswoić świat, jednocześnie wielokrotnie podają w wątpliwość rządzące nim zasady.

W wystawie wezmą udział:

Maria Apoleika –  Psie Sucharki / Matylda Damięcka – The Girl Who Fell On Earth / Magdalena Danaj – Porysunki  / Marta Frej – Marta Frej Memy / Małgorzata Halber – Bohater  / Karolina Plewińska – Szarosen / Agnieszka Szczepaniak – PaplaLala  / Kamila Szcześniak – Nieładnie / Monika Szydłowska – Na emigracji  / Marta Zabłocka – Życie na kreskę

Kuratorka wystawy: Kinga Dunin

Kurator ze strony muzeum: Michał Rzecznik

29 kwietnia, piątek, 18:00

Na wystawie zostanie pokazanych blisko 300 rysunków. Wystawa potrwa do 21 sierpnia.

miejsce: Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11