Skip to main content
Muka Muka czerwiec 2022

Muka Muka! 
Muzealny Kalendarz Muzeum Karykatury

CZERWIEC 2022

#PatrzęCzujęRysuję – wystawa

#PatrzęCzujęRysuję – wystawa

To wystawa zbudowana z fragmentów kobiecej codzienności; czasem zaskakujących i zabawnych, niekiedy trudnych i bolesnych. Z codziennych obserwacji rzeczywistości – intymnej, prywatnej, publicznej, medialnej, politycznej. Artystki, korzystając z żartu jako narzędzia pozwalającego oswoić świat, jednocześnie wielokrotnie podają w wątpliwość rządzące nim zasady.

W wystawie biorą udział:
Maria Apoleika –  Psie Sucharki / Matylda Damięcka – The Girl Who Fell On Earth / Magdalena Danaj – Porysunki  / Marta Frej – Marta Frej Memy / Małgorzata Halber – Bohater  / Karolina Plewińska – Szarosen / Agnieszka Szczepaniak – PaplaLala  / Kamila Szcześniak – Nieładnie / Monika Szydłowska – Na emigracji  / Marta Zabłocka – Życie na kreskę

Kuratorka wystawy: Kinga Dunin
Kurator ze strony muzeum: Michał Rzecznik

Na wystawie prezentowanych jest blisko 300 rysunków.
Wystawa potrwa do 21 sierpnia 2022.
Miejsce: Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11

Ćwiczenia z komiksu. Warsztaty dla dzieci z Piotrem Nowackim

Ćwiczenia z komiksu. Warsztaty dla dzieci z Piotrem Nowackim

Podczas Warsztatów Mistrzowskich w Lengrenówce dowiemy się, co to jest komiks, poznamy podstawy warsztatu rysownika i nauczymy się tworzyć swoje własne historyjki obrazkowe. Naszym nauczycielem będzie tym razem Piotr Nowacki, artysta komiksowy, autor rysunków do kochanej przez dzieci serii „Detektyw Miś Zbyś na tropie”.

5 czerwca, niedziela, godz. 13:00

Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Czas trwania: 90 minut

Obowiązują zapisy https://forms.gle/wLpQr9Hkbr4SLYnf8

wstęp wolny 

miejsce: Lengrenówka – otwarta pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a

Warsztaty komiksowe z Edytą Bystroń

Warsztaty komiksowe z Edytą Bystroń

Bazgrzesz coś na marginesach zeszytów? Rysujesz w trakcie pracowych narad? A co gdyby tchnąć życie i opowieść w Twoje szkice?

Zapraszamy na Warsztaty Komiksowe, prowadzone przez Edytę Bystroń, autorkę komiksów i doświadczoną nauczycielkę rysunku. Mile widziani są zarówno ci, którzy chcą zacząć swoją przygodę z komiksem, jak i ci, którzy na na naszych warsztatach już byli.

Warsztaty są skierowane do młodzieży i dorosłych (12+, bez górnej granicy wieku!).

Wszystkie materiały do rysowania zapewnia Muzeum – nic nie musisz przynosić!

Zapisy prowadzone są poprzez formularz dostępny pod tym linkiem: https://forms.gle/HSoVz9emDFUBZJ4z7

Kilka informacji praktycznych:

  • cykl warsztatów komiksowych składa się z 3 zajęć,
  • zajęcia trwają 2 godziny.
  • zajęcia odbywają się w środy o 18:00, raz na dwa tygodnie

Terminy: 25 maja, 8 czerwca, 22 czerwca

Koszt uczestnictwa w całym cyklu to 90 zł.

miejsce: Lengrenówka – Pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a w Warszawie.

LENGRENÓWKA. Początek

LENGRENÓWKA. POCZĄTEK

Plenerowa Rewia Lengrenowa

Plenerowa Rewia Lengrenowa Klub Komediowy przygotowuje rewię na otwarcie Lengrenówki! Na co dzień w piwnicy przy placu Zbawiciela amerykańska komedia flirtuje z polską kulturą, a Bill Murray spotyka Jeremiego Przyborę. W czerwcu zespół Klubu Komediowego spotka się ze Zbigniewem Lengrenem. W programie żarty i piosenki oraz kilka inspiracji twórczością humorysty z Brzozowej.

Klub Komediowy to niezależna scena teatralna, działająca w Warszawie od 2014 roku. Piwniczny plac zabaw dla dorosłych, gdzie amerykańska komedia flirtuje z polską kulturą. I choć ostatnio jesteśmy znani szerzej głównie jako twórcy „pięknej i długiej reklamy Apa*tu”, to Klub jest przede wszystkim sceną, barem i kreatywnym writers’ roomem. A odkąd otworzyliśmy nasz drugi lokal – klub Rakietę – także dance floorem. Gramy oryginalne formaty i spektakle własnej produkcji: spektakle improwizowane, kabaret literacki, a także stand-up czy dubbingi – będące różnymi formami komedii na żywo. Jesteśmy wiodącą sceną tego typu w Warszawie, i (podobno wciąż) jedynym klubem komediowym w Polsce.

www.komediowy.pl

10 czerwca, piątek, godz. 18:00

Wstęp na zaproszenia

 

KARYKATOUR – Spacer z mapą-grą po warszawskim Starym Mieście

KARYKATOUR  Spacer z mapą-grą po warszawskim Starym Mieście

Do Lengrenówki prowadzi wiele dróg – Stare Miasto daje sporo możliwości. Z tego powodu przygotowaliśmy mapę z kilkoma szlakami prowadzącymi z Muzeum Karykatury do Lengrenówki. Można wybrać trasę turystyczną, przyspieszoną, przyrodniczą lub zupełnie naokoło. Wybieramy zależnie od humoru, pogody czy długości trasy. Spacer z mapą można odbyć w dowolnej konfiguracji towarzyskiej – samotny, rodzinny, nawet romantyczny.

Mapa daje też szansę interesującej lektury – na jej odwrocie znajdziecie świetny tekst Marii Lengren o jej dziadku, Zbigniewie.

Mapę narysował Marcin Surma. Szlaki wymyślił Michał Rzecznik.

Pierwszy – testowy – spacer z mapą poprowadzi Paweł Płoski, dyrektor Muzeum.  

Dla wszystkich.

11 czerwca, sobota, godz. 11:00

wstęp wolny

Warsztat z żartów rysunkowych z Michałem Rzecznikiem

Warsztat z żartów rysunkowych z Michałem Rzecznikiem

Michał Rzecznik, twórca komiksów, współautor "Naprawdę Nieśmiesznych Rysunków" i etatowy pracownik Lengrenówki, przybliży nam proces powstawania rysunku satyrycznego. Będziemy się gimnastykować, sięgać do niewidzialnego worka, rysować na czas, przypominać co zrobiliśmy wczoraj po kolacji ale przed położeniem się spać by w efekcie stworzyć choć jeden śmieszny żart (a jak dobrze pójdzie to kilka!)

11 czerwca, sobota, godz. 12:00

Czas trwania: 90 minut

Zapisy poprzez formularz: https://forms.gle/vZEPZsVCfLptdoT5A  bądź telefonicznie pod numerem 502464867

wstęp wolny

miejsce: Lengrenówka – otwarta pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a

Warsztat literacki z Grzegorzem Uzdańskim

Warsztat literacki z Grzegorzem Uzdańskim

Na warsztatach razem z Grzegorzem Uzdańskim (,,Nowe wiersze sławnych poetów" i nominowany do Paszportów Polityki ,,Wypiór") sprobujemy najpierw zobaczyć, jaki mamy styl pisania, a potem się nim bawić. W tym celu przepiszemy fragment ,,neutralnego” tekstu, tak jak chcemy, a potem spróbujemy wyłapać charakterystyczne cechy swoich stylów i - w trakcie kolejnych ćwiczeń - te cechy wzmocnić, zmiksować z innymi itd. Poczytamy też fragmenty wyrazistych stylistycznie tekstów znanych autorek i autorów (Schulz, Woolf, Musierowicz i inni/inne) i spróbujemy pobawić się elementami ich stylu.

11 czerwca, sobota, godz. 15:00

Czas trwania: 90 minut

Obowiązują zapisy: https://forms.gle/A9g7aHmqWfyRXi148 bądź telefonicznie pod numerem 502464867

wstęp wolny

Liczba miejsc ograniczona

miejsce: Lengrenówka – otwarta pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a

Spotkanie komiksowe z Jackiem Świdzińskim

Spotkanie komiksowe z Jackiem Świdzińskim

Spotkanie z najzabawniejszym twórcą polskiego komiksu, znanym zarówno z łam Przekroju jak i z solowych albumów, których nikomu nie trzeba przypominać*. Z Jackiem porozmawiamy o filmie, teatrze, sztuce, muzyce a jeśli czas nam pozwoli to zapytamy go także o jego twórczość.

* Chodzi oczywiście o "Paproszki, czyli małe piszczące ludziki", "Przygody Powstania Warszawskiego", "A niech Cię, Tesla!", "Zdarzenie 1908", "Wielką ucieczkę z ogródków działkowych" i "Powstanie - film narodowy"

12 czerwca, niedziela, godz. 14:00

Czas trwania: 90 minut

wstęp wolny

miejsce: Lengrenówka – otwarta pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a

Filutki. Warsztaty opowiadania dla dzieci

Filutki. Warsztaty opowiadania dla dzieci

Na najbliższych zajęciach spróbujemy wymyślić własne oryginalne formuły wstępu i opisów, czyli niczym pisarze na papierze napisać głosem w przestrzeni słowa. Każdy z nas ma własny autorski styl i będziemy nad tym razem pracować. Pracę połączymy z zabawą.

Niektórzy twierdzą, że sztuka opowiadania już dawno wymarła. Nic bardziej mylnego. Na świecie wciąż są opowiadacze, wciąż opowiadają i mają się doskonale. Dodatkowo chętnie przyjmą do swego grona nowych adeptów, także spośród dzieci.

Najbliższe spotkanie poprowadzi Agnieszka Aysen Kaim – opowiadaczka - orientalistka, Polka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego. Działa jako opowiadaczka i animatorka. W swojej pracy opowiadaczki łączy praktykę opowiadania historii z rozległą działalnością edukacyjną i badawczą: prowadzi projekty, w tym zagraniczne, opowiadając także po turecku i po angielsku. Autorka licznych publikacji, a także przekładów literatury dziecięcej oraz autorskiej opowieści dla dzieci i młodzieży "Bahar znaczy Wiosna".

Warsztaty prowadzą doświadczeni opowiadacze ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O.

12 czerwca, sobota, godz. 15:00

Dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat.

Czas trwania: 90 minut

Koszt udziału: 10 zł | płatność przelewem na konto Muzeum – dane do przelewu zostaną przesłane mailem po zapisaniu dziecka

Zapisy poprzez formularz: https://forms.gle/xwPiXg1XwuwMuV1e7 bądź telefonicznie pod numerem 502464867

miejsce: Lengrenówka – otwarta pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a

Zbigiew Lengren. Humorysta – wernisaż wystawy

Zbigniew Lengren. Humorysta – wernisaż wystawy

Wystawa inaugurująca działalność Lengrenówki – pracowni Muzeum Karykatury. W dawnym mieszkaniu i pracowni znanego rysownika przy ulicy Brzozowej na Starym Mieście powstaje przestrzeń warsztatów, spotkań i kameralnych wydarzeń artystycznych. Nieduża, wakacyjna wystawa przypomni Zbigniewa Lengrena i jego twórczość. Wizyta w Lengrenówce przy okazji letniego spaceru po Starówce może poprawić humor.

24 czerwca, 18:00

miejsce: Lengrenówka – otwarta pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a