Skip to main content
Muka Muka czerwiec 2022

Muka Muka! 
Muzealny Kalendarz Muzeum Karykatury

WRZESIEŃ 2022

45. MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA SATYRYKON LEGNICA 2022
13 września – 23 października

15 września, 18.00 wernisaż
Muzeum Karykatury

Satyrykon to międzynarodowy, otwarty konkurs, do którego autorzy mogą zgłaszać rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby oraz inne dzieła plastyczne.

Na tegoroczną 45. edycję zgłoszono 2500 prac 764 autorów z 65 krajów świata. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 188 prac. Prace oceniano w dwóch kategoriach – ŻART i SATYRA oraz w ramach tegorocznego tematu – SZKOŁA.

W Muzeum Karykatury zostaną wystawione prace artystów pochodzących z wielu krajów. Wśród uczestników wystawy znaleźli się m.in. laureat tegorocznej Grand Prix Fuentes Hierrezuelo Carlos David (Kuba), Laureatka Nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury Joanna Gębal (Polska), a także Mirosław Gryń (Polska), znany z łamów „Polityki” czy Paweł Kuczyński (Polska) – stały współpracownik „WPROST”, Jugoslav Vlahović (Serbia), Agim Sulaj (Włochy), Yurii Levshyn (Polska) czy Mohammad Amin Aghaei (Iran).

Specjalna część przestrzeni Muzeum zostanie przeznaczona na wystawę prac Yuria Levshyna – najlepszego debiutanta tegorocznej edycji i laureata II nagrody w kategorii Żart i Satyra.

ZBIGNIEW LENGREN. HUMORYSTA – WYSTAWA
do 2 października

Lengrenówka

Wystawa inaugurująca działalność Lengrenówki – pracowni Muzeum Karykatury. W dawnym mieszkaniu i pracowni znanego rysownika przy ulicy Brzozowej na Starym Mieście powstaje przestrzeń warsztatów, spotkań i kameralnych wydarzeń artystycznych. Nieduża, wakacyjna wystawa przypomni Zbigniewa Lengrena i jego twórczość. Wizyta w Lengrenówce przy okazji letniego spaceru po Starówce może poprawić humor.

miejsce: Lengrenówka – otwarta pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a

ŚWITEŹ – WYSTAWA PLENEROWA
do 12 października

Zieleniec przy ulicy Koziej 11

Zapraszamy na plenerową wystawę „Świteź” prezentującą niezwykłe ilustracje Anny Pałosz do “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W wersji finalnej ilustracje mają format kart do pokera, mieszczących się w małym pudełku. Zadaniem przed jakim stanęła artystka było stworzenie nowoczesnych ilustracji do edukacyjnej gry karcianej, inspirowanej jednym z najważniejszych tekstów naszej kultury. Gra połączona jest kodami QR z internetową platformą wiedzy www.mickiewicz.promocjaksiazki.pl.

Odbiorcami są młodzi ludzie, którzy uwielbiają gry i literaturę fantastyczną, natomiast trudniej im sięgnąć po klasykę literacką. Artystka odeszła więc od tradycyjnych wyobrażeń, przedstawiających bohaterki Ballad i romansów z rozwianym włosem, w zwiewnych koszulach i znaleźć współczesną formę graficzną dla kanonicznego dzieła. Anna Pałosz – ilustratorka specjalizującą się w syntezie i poszukiwaniu prostych, wyrazistych rozwiązań – wywiązała się z tego zadania znakomicie. Jak przyznaje wiele osób, „odmłodziła” liczące sobie 200 lat dzieło. Jej pomysły inspirują, zaskakują i na pewno nie pozostawiają obojętnym.

Po zakończeniu ekspozycji w Warszawie wystawa wyruszy na Litwę.

Anna Pałosz – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach z tytułem magistra w zakresie projektowania graficznego. Tworzy ilustracje, plakaty, logotypy i identyfikację wizualną. Pracuje nad grafikami dla dzieci, ale także nad projektami poruszającymi poważniejsze, społeczne tematy. Lubi bawić się słowem, symbolem i formą. Uczestniczka krajowych i międzynarodowych wystaw plakatu i ilustracji, m.in. Satyrykon w Legnicy, Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, Ideografia w Poznaniu, Biennale del Cartel Bolivia, Ecuador Poster Bienal, „Polish Posters under Northern Lights” na Islandii.

Laureatka krajowych konkursów graficznych, m.in. Nordalicus w Katowicach, „Szkic ma moc” w Legnicy. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Legnickich Dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego oraz tytuł Najlepszego Studenckiego Debiutu Satyrykonu 2017 roku.

Koncepcja i realizacja projektu – Iwona Haberny, Agencja Promocjna OKO, www.agencjaoko.pl

Ilustracje i opracowanie graficzne – Anna Pałosz
Mechanika gry – Admondo, Wojciech Rzadek
Konsultacja groznawcza – dr hab. Tomasz Majkowski
Opracowanie merytoryczne – dr hab. Paweł Bukowiec
Redakcja – Katarzyna Krzyżan-Perek
Konsultacja metodyczna – Biserka Čejović
Opracowanie strony platformy wiedzy – Studio Tworzenia K. Głośnicki

Projekt „Świteź” realizowany jest we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Projekt „Świteź” został zrealizowany przez Agencję Promocyjną OKO dzięki dofinansowaniu z programu „Ballady i romanse” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, patronat honorowy objął Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a partnerami są Biblioteka Kraków i Teatr Lalek „Rabcio”, patronat medialny nad projektem sprawuje Radio Kraków.

wstęp wolny
zieleniec prz Muzeum Karykatury ulica Kozia 11

FILUTKI – WARSZTATY OPOWIADANIA DLA DZIECI
17 września, godz. 12.00

Lengernówka

Filutki to warsztaty opowiadania dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Warsztaty poprowadzą doświadczeni opowiadacze ze Stowarzyszenia Studnia O.

Niektórzy twierdzą, że sztuka opowiadania już dawno wymarła. Nic bardziej mylnego! Na świecie wciąż są opowiadacze, wciąż opowiadają i mają się doskonale. Dodatkowo chętnie przyjmą do swego grona nowych adeptów – także spośród dzieci.

Zapraszamy na zajęcia dla tych, którzy lubią słuchać opowieści, samemu wymyślać własne historie oraz opowiadać te ciekawe, zasłyszane od innych. Spotkaniu w gronie początkujących opowiadaczy będą towarzyszyć gry narracyjne i wesoła zabawa.

Najbliższe spotkanie poprowadzi Agnieszka Aysen Kaim – opowiadaczka - orientalistka, Polka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego. Działa jako opowiadaczka i animatorka. W swojej pracy opowiadaczki łączy praktykę opowiadania historii z rozległą działalnością edukacyjną i badawczą: prowadzi projekty, w tym zagraniczne, opowiadając także po turecku i po angielsku. Autorka licznych publikacji, a także przekładów literatury dziecięcej oraz autorskiej opowieści dla dzieci i młodzieży "Bahar znaczy Wiosna".

Czas trwania: 90 minut

Zapisy (liczba miejsc ograniczona): poprzez formularz: https://forms.gle/xwPiXg1XwuwMuV1e7
telefonicznie: 608 561 987

Koszt udziału: 10 zł [płatność przelewem na konto Muzeum – dane do przelewu zostaną przesłane mailem po zapisaniu dziecka lub na miejscu w dniu warsztatów]

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

miejsce: Lengrenówka – otwarta pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a

TARGI ZINÓW
18 września, godz. 10.00–18.00

Zapraszamy na 1. Targi Zinów w Lengrenówce.

Kuratorami wydarzenia są: Magda Rzepecka i Michał Rzecznik

Lista wystawców na Targi Zinów w Lengrenówce:

Martyna Bolanowska
https://www.facebook.com/ptaszekpowiedzialmize/

Edyta Bystroń
https://www.facebook.com/edyta.bystron.komiksy

Masia Dębska https://www.instagram.com/masiadebska/?hl=pl

Girls to the Front
https://www.facebook.com/allgirlstothefront

FANGA
https://www.facebook.com/fangazine

Magda Jaworska
http://anislowaomnie.blogspot.com/

Kekube
https://www.facebook.com/kekube

Anna Krztoń
https://www.facebook.com/krztonia

Piotr Nowacki
https://www.facebook.com/komiksowiec

Poliki Pełne Komiksów
https://www.facebook.com/polikory

Joanna Rzepecka
https://www.instagram.com/turnipot/

Magdalena Rzepecka
https://www.instagram.com/wkrutce/

"Słowobraz" - wydawnictwo Kasi Kamieniarz https://www.facebook.com/slowobraz

Beata Sosnowska
https://www.facebook.com/beatasosnowskaartystka

Anka Wieszczyk
https://www.instagram.com/oasis_of_hate/

Olga Wieszczyk
https://www.instagram.com/olgawieszczyk/

Ottoichart - https://www.facebook.com/otttoichart

Tomxyz - https://www.facebook.com/tomxyzart/

Targom towarzyszą warsztaty i spotkania:

12.00 – Warsztaty zinowe z Magdaleną Rzepecką

Zapraszamy na warsztaty z tworzenia zinów z Magdą Rzepecką – współtwórczynię zinów ciut i Girls* to the front – w ramach 1. Targów zinów w Lengrenówce!

Na warsztatach każda z osób uczestniczących wykona mini zinka na zadany temat.

Będzie można używać techniki kolażu, rysunków, komiksów albo samego tekstu (na miejscu będą dostępne wszystkie materiały).

Nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności, aby stworzyć własnego zina. Jest to forma autoekspresji, a tworzenie ich w grupie w miłej atmosferze działa inspirująco.

Dla osób w wieku 15+

Wstęp wolny!

Zapisy przez formularz: https://forms.gle/73SyB4F4jkyn7FFk9
Liczba miejsc ograniczona.

Lengrenówka, ul. Brzozowa 6/8a

15.00 – Czy to już choroba? – spotkanie z prokolekcjonerem Mateuszem TeO Trąbińskim

Zapraszamy na spotkanie z Matuszem Teo Trąbińskim – kolekcjonerem komiksu, wydawca, jeden z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego, współorganizator Festiwalu Komiksowa Warszawa. Prowadzi fanpage „Komiksowy Pan-TeO-n”, na którym prezentuje najciekawsze okazy ze swojej ogromnej kolekcji.

Z Mateuszem porozmawiamy o próbie uporządkowania chaosu, leku przed śmiercią, życiu na adrenalinie, a jak czas pozwoli zahaczymy też o temat kolekcjonowania komiksów.

Prowadzenie: Michał Rzecznik

Wstęp wolny

Lengrenówka - pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a

WARSZTATY KOMIKSOWE Z EDYTĄ BYSTROŃ
28 września – 18.00–20.00

Bazgrzesz coś na marginesach zeszytów? Rysujesz w trakcie pracowych narad? A co gdyby tchnąć życie i opowieść w Twoje szkice?

Na cykl warsztatów w Lengrenówce zapraszamy młodzież i osoby dorosłe chcące rozwijać swoje umiejętności rysunkowe i literackie. Każde spotkanie będzie poświęcone innej technice i innemu zagadnieniu z zakresu komiksu i ilustracji. Warsztaty prowadzone w oparciu o autorski program dostarczą uczestnikom i uczestnikom wiele inspiracji, ciekawostek oraz wiedzy na temat tworzenia opowieści graficznych. To okazja do wyjścia ze swoimi pomysłami, opowiedzenia o tym co jest dla nas ważne i skonfrontowania się z postawionymi zadaniami. Praca w grupie, w przyjaznej, twórczej atmosferze sprzyja rozwojowi pomysłów i prowokuje do działania. Każde spotkanie będzie polegało na krótkim przedstawieniu omawianego problemu w formie prezentacji oraz na szeregu ćwiczeń rysunkowych, których efektem będą indywidualnie zrealizowane prace – ilustracje oraz krótkie formy komiksowe. W ramach warsztatów można korzystać z biblioteczki komiksowej. Finałem cyklu będzie wystawa w Lengrenówce w grudniu 2022, na której zaprezentujemy najciekawsze prace, które powstaną podczas warsztatów.

Kilka informacji praktycznych

  • zajęcia trwają 2 godziny
  • cały cykl to 6 spotkań d
  • la wszystkich od 12 roku życia (bez górnej granicy)
  • zajęcia odbywają się co dwa tygodnie w środy od 18.00 do 20.00
  • koszt uczestnictwa w całym cyklu to 180 zł
  • Muzeum zapewnia materiały plastyczne.

Zajęcia odbywają się w Lengrenówce – Pracowni Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a w Warszawie.

Liczba miejsc ograniczona. Pierwsze zajęcia odbędą się 28 września 2022.

Zapraszamy do zapisów już teraz poprzez formularz dostępny pod tym linkiem: https://forms.gle/DMLAUHppzyPpXmVKA

Ostatecznym potwierdzeniem zapisu na warsztaty jest ich opłacenie – instrukcję płatności otrzymasz mailem. Istnieje możliwość dołączenia do grupy w każdym momencie jednak najlepiej wziąć udział w całym cyklu :) W celu dołączenia na zajęcia po rozpoczęciu cyklu prosimy o indywidualny kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koszt uczestnictwa w całym cyklu to 180 zł

miejsce: Lengrenówka – Pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a w Warszawie.

33. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOMIKSU I GIER W ŁODZI
24–25 września

24–25 września, Łódź We wrześniu spotkacie nas także w Łodzi na Festiwalu, który jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. To przede wszystkim miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych. 30. edycję festiwalu, zorganizowaną w 2019 roku w łódzkiej hali Expo-Łódź, odwiedziło ponad 20 tys. osób.