Skip to main content
Polska karykatura teatralna
Polska karykatura teatralna

Polska karykatura teatralna 

„Polska karykatura teatralna” – wystawa karykatur i grafik satyrycznych dotyczących teatru od czasów Heleny Modrzejewskiej przez Młodą Polskę i lata międzywojenne do współczesności – prezentowana jest w galerii Domu Narodowego w Cieszynie w ramach 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic.

Prace w subiektywnym wyborze Janusza Legonia i Pawła Płoskiego wydobyte ze starych gazet, książek i tek oraz pochodzące ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Spojrzenie na przeszłość okiem współpracowników „Kolców”, „Liberum Veto”, „Cyrulika Warszawskiego”, „Wiadomości Literackich” i „Prosto z Mostu”. Spojrzenie na współczesność przez rysunki z „Gońca Teatralnego” i memy publikowane na profilach „Jurek, Tadek i Ziomki z teatru” oraz „Pilne, Krystian Lupa powiedział”. Wśród autorów m.in. Franciszek Kostrzewski, Kazimierz Sichulski, Witold Wojtkiewicz, Karol Frycz, Zdzisław Czermański, Władysław Daszewski, Feliks Topolski, Jan Poliński, Edmund Mańczak, Stanisław Gratkowski (Ibis), Jacek Fedorowicz, Andrzej Stopka.

Grafikom towarzyszy komentarz, jeśli potrzebny, i QR-kod odsyłający do stron Encyklopedii Teatru Polskiego, gdzie można dowiedzieć się więcej o prezentowanych osobach i sprawach.

Wystawę można oglądać w Cieszynie od 1 do 14 października 2022.