Skip to main content
Zosia Dzierżawska

rytm, czas i komiks
warsztaty z Zosią Dzierżawską

19–20 listopada, godz. 11:00 – 14:30
3–4 grudnia, godz. 11:00 – 14:30

Lengrenówka
Warszawa, Brzozowa 6/8a

Jak płynie czas w komiksowych kadrach i między kadrami? Jak zapleść i rozpleść wątek, jak znaleźć odpowiednie tempo opowieści? 


Na warsztatach przyjrzymy się, jak powstaje rytm komiksowych historii. Podejrzymy, jak robią to inni autorzy, poeksperymentujemy, i spróbujemy znaleźć własne rozwiązania. Dzień 1: Jak to jest zrobione? 
Przyjrzymy się konstrukcji najróżniejszych komiksów i picture book-ów, podpatrzymy sztuczki, triki i metody, i pobawimy się tworzeniem własnych krótkich historii.Dzień 2: Eksperyment.  
Korzystając z różnych technik i narzędzi popracujemy nad tworzeniem krótkich serii komiksowych kadrów. Spróbujemy pobudzić wyobraźnię i sprawdzić, jakie są granice opowiadania.  Dzień 3: Do dzieła! 
Zastanowimy się, jak korzystając z rytmu budować kadry, strony, rozkładówki, czy wreszcie całe pełnometrażowe opowieści. 
Poeksperymentujemy i spróbujemy znaleźć własne ścieżki, pracując nad dłuższymi formami. Dzień 4: Podsumowanie 
Dokończymy pracę nad indywidualnymi projektami. Przyjrzymy się różnym twórczym ścieżkom i omówimy to, co udało nam się zrobić. 

Zapisy przez formularz: https://forms.gle/rW4nv1hRbeB1gx648  

Koszt: 50 zł (za 4 spotkania)

Od 16 roku życia

Zosia Dzierżawska (ur. 1983 w Warszawie) ilustruje książki dla dzieci, rysuje do prasy, jest też autorką i rysowniczką komiksów. Współpracuje z wydawnictwami w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Jej ilustracje były dwukrotnie wyróżniane na targach książki w Bolonii ( 2014 i 2017) oraz przez Society of Illustrators w Nowym Jorku (2016 i 2020). Jest współzałożycielką mediolańskiego studia ilustracji Armadillo. W 2016 roku ukazał się we Włoszech jej debiutancki komiks autobiograficzny, "A Testa in Giù" ("Do góry nogami"). Krótsze formy komiksowe publikowała m. in. w niemieckim Strapazin, łotewskim kuš!komiks i nowojorskim Smoke Signal. Jej najnowszy komiks, „Eileen Gray. Dom pod słońcem”, ukazał się w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii i Polsce (wyd. Marginesy).


Warsztaty dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Waiting Zosia Dzierżawska
Zosia Dzierżawska

mkidn Dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.