Skip to main content
Zosia Dzierżawska

#PatrzęCzujęRysuję

Dla tych wszystkich, którzy czekali na naszą poznańską wersję wystawy #PatrzęCzujęRysuję mamy bardzo dobrą wiadomość.

Od 19 października zapraszamy do Centrum Praw Kobiet - Oddział w Poznaniu na wystawę #PatrzęCzujęRysuję. Gościnią wernisażu będzie Marta Frej.

Inauguracja wystawy będzie jednym z wydarzeń Poznańskiego Tygodnia Kobiet w dniach od 17.10 do 24.10.

O wystawie: "Najmłodszą i najstarszą autorkę dzielą blisko dwa pokolenia, a jednak – wobec odmienności środków ekspresji, zarówno plastycznej, jak i narracyjnej – można uznać, że opowiadają tę samą historię funkcjonowania w podwójnej opresji: patriarchalnej, narzucającej sztywne ramy akceptowalnej kobiecości, i kapitalistycznej, w której nie ma miejsca dla jednostek wrażliwych, źle znoszących wysokie tempo życia i przymus wiecznego rozwoju, połączonego z ewaluacją planów i osiągnięć. Niszą dla emocji, których nie mieści ten świat, okazują się memiczne rysunki satyryczne – a znacząca popularność rysowniczek pokazuje, jak bardzo potrzebujemy „miękkich” narracji.

Rysunki autorek prezentowanych na wystawie nie są opowieścią w sensie ścisłym: prace zostały wybrane z szerokiego dorobku, nie stanowią chronologicznej czy tematycznej serii w założeniu artystek. Przy odrobinie uwagi można jednak wysnuć z nich nić, prowadzącą przez doświadczenia podmiotu lirycznego rysunków. Nie sposób też zauważyć, że autorki, pozornie zamknięte w prywatnych, intymnych światach, są jednocześnie uważnymi komentatorkami rzeczywistości, reagującymi na bieżące wydarzenia, udowadniając po raz kolejny, że „prywatne” i „polityczne” przenikają się nieustannie, na wielu poziomach. "

Olga Wróbel (fragment z programu do wystawy)
Centrum Praw Kobiet ul. Marcinkowskiego 21/4 Poznań

Monika Szydłowska
Kamila Szczęśniak
Agnieszka Szczepaniak
Karolina Plewinska
Malgorzata Halber
Marta Frej
Matylda Damięcka
Maria Apoleika
Magdalena Danaj
Marta Zabłocka