Skip to main content
Jacek Frąś

Jacek Frąś

Jacek Frąś

Po co dziś rysować komiksy?
Warsztaty komiksowe z Jackiem Frąsiem

9 grudnia, g. 15:00 – 20:00
10, 11 grudnia, g. 11.00 – 16:00

Prawdopodobnie „Filutek” Zbigniewa Lengrena był pierwszym komiksem w moim życiu widzianym na własne oczy. Mama regularnie kupowała tygodnik Przekrój, a Profesor ze swym pieskiem byli tam gospodarzami ostatniej strony. Był to komiks niemy, dlatego jako dziecko nieczytające, nie musiałem go czytać, a mimo to rozumiałem go. Ale czy czytanie komiksów to wyłącznie czytanie liter w dymkach, czy oglądnie obrazków, czy sprytne połączenie obu tych komunikatów przy gigantycznym udziale wyobraźni? Aby sobie to zbadać, zapraszam na warsztaty komiksowe do Lengrenówki. Zajmiemy się komiksem internetowym, krótkimi formami komiksowymi oraz powieściami graficznymi. Poćwiczymy komunikaty rysunkowe, kompozycje, kropki, linie, plamy, pomysły i inne takie rzeczy. A przy okazji, być może, znajdziemy odpowiedź na pytanie: po co dziś rysować komiksy?

Program warsztatów:

  • Rysunek tradycyjny na papierze - ołówek, kredka, cienkopis, pędzelek, tusz.
  • Ćwiczenie uważności i cierpliwości niezbędnych przy rysowaniu.
  • Ćwiczenia z kompozycji, czyli układu elementów.
  • Projektowanie postaci - bohatera/ki. Ożywianie jej. Rysowanie stanów emocjonalnych.
  • Projektowanie tła i umieszczanie w nim postaci.
  • Komponowanie tekstu i praca nad jego czytelnością.
  • Używanie i funkcja koloru w komiksie.
  • Zagadnienia scenariuszowe i opracowywanie pomysłów.
  • Jak wydać i sprzedać własny komiks.
  • Jeśli wystarczy czasu - jak skanować, retuszować i kolorować komiks w programach typu Photoshop lub Procreate.

Koszt: 50 zł za osobę

Wiek: 13+ 

Zapisy: https://forms.gle/BCXfHFVqwUPsm74d8 

Lengrenówka, ul. Brzozowa 6/8a


Jacek Frąś – rysownik i scenarzysta komiksowy, ilustrator. Perkusista w zespołach Kwiaty i Cool Kids of Detah. Edukator komiksowy i plastyczny w sołeckich świetlicach gminnych oraz na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, studiował także na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych.

Jeden z założycieli nieformalnej Słynnej Grupy 8, skupiającej w latach 90 młodą generację łódzkich twórców komiksowych (P. Milczarek, A.Madej, J.Gruszczyński, J.Kujawski).

Obecnie mieszka pod Gdańskiem. Twórca komiksów: Glinno, Stan, Tragedyja Płocka (do scenariusza Grzegorza Janusza) oraz kilkudziesięciu krótszych form komiksowych.

Autor rysunków powieści graficznej Totalnie Nie Nostalgia do scenariusza Wandy Hagedorn. To ponad 230-stronnicowa historia-memuar opowiadająca o dorastaniu bohaterki w czasach PRL-u w Polsce. Album został uznany za jeden z najważniejszych współczesnych komiksów powstałych w Polsce. Zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2009 roku za Ostrą biel (do scenariusza Grzegorza Janusza). Zdobywca Prix Alph-Art Jeunes Talents na Festival International de la Bande Dessinée d'Angoulême w 2001 za komiks Kaczka.

-----------

Warsztaty dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jacek Fras
Jacek Fras
Jacek Fras
Jacek Fras
Jacek Fras

mkidn Dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.