Skip to main content
Magda Rzepecka

Magdalena Rzepecka – Graficzka i ilustratorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki w Krakowie. Jako pracę dyplomową wykonała komiks inspirowany mangą. Współtworzy publikacje zinowe: komiksowy „ciut” i feministyczny „Girls* to the Front”.

Warsztaty mangowe z Magdą Rzepecką

17 grudnia 2022, godz. 12.00
Lengrenówka

Zapraszamy na warsztaty mangowe z Magdą Rzepecką. Na warsztatach osoby uczestniczące zgłębią swoją wiedzę na temat mang, odkryją jak bardzo różnorodny (zarówno pod względem treści jak i formy) może być komiks i same spróbują narysować własne historie w oparciu o tradycyjną, japońską strukturę.

Warsztaty składają się z wykładu i zadań. W z części wykładowej opartej o prezentację osoby uczestniczące dowiedzą się co to jest manga, jakie cechy odróżniają mangi od innych komiksów i poznają najbardziej popularne rodzaje mang: shojo (dla dziewczyn), shounen (dla chłopców), josei (dla kobiet), seinen (dla mężczyzn), shojo-ai (o miłości damsko damskiej), shounen-ai (o miłości męsko męskiej), gag (żartobliwe) i inne. Wykorzystując i utrwalając zdobytą wiedzę zaprojektują własną postać z mangi i narysują Yonkomę, czterokadrowy komiks oparty na tradycyjnej strukturze kishōtenketsu. Słowo to jest kompozycją następujących znaków kanji:

1. ki (起),

2. shō (承),

3. ten (転),

4. ketsu (結).

– pierwszy kadr, stanowi podstawę historii, prezentuje scenę,

– drugi kadr, rozwija się na fundamencie historii określonej w pierwszym kadrze,

– trzeci kadr, punkt kulminacyjny, w którym następują nieprzewidziane konsekwencje,

– czwarty kadr, wnioski płynące ze skutków trzeciego kadru.

W trakcie każdego zadania prowadząca będzie podchodzić do osób uczestniczących doradzając, komentując i sprawdzając etap pracy. Na sam koniec uczestnicy mogą, jeśli zechcą, zaprezentować grupie bądź samej prowadzącej wykonane zadania.

Grupa wiekowa: 12-19 lat
Czas trwania: 80 minut
Koszt: 30 zł od osoby

Zapisy: https://forms.gle/7Ej3qWfQ5HMRH1dd7 


mkidn Dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Magdalena Rzepecka
Magdalena Rzepecka
Magdalena Rzepecka
Magdalena Rzepecka