Skip to main content
Koziolek Matolek

Nowe święto nietypowe

Dzień Koziołka Matołka 14 grudnia


W 2022 roku mija 90 lat od ukazania się pierwszego tomu przygód Koziołka Matołka. Książeczka 120 przygód Koziołka Matołka – napisana przez Kornela Makuszyńskiego a ilustrowana przez Mariana Walentynowicza – ukazała się 14 grudnia 1932.

Muzeum Karykatury postanowiło przypomnieć o tej dacie i zachęcić do świętowania nowego nietypowego święta – Dnia Koziołka Matołka. Do wspólnej celebracji zaprosiliśmy inne instytucje, wśród nich: Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Muzeum Koziołka Matołka (w organizacji) – Witold Tchórzewski, Muzeum Komiksu w Krakowie, Centrum Komiksu i Gier Interaktywnych EC1 w Łodzi, Czytelnia Komiksów i Gazet NOVA – Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Centrum Komiksu w Warszawie, Czytelnia Słów i Dźwięków ELEKTRA, Biblioteka Komiksowo w Warszawie, Wawerskie Centrum Kultury, Teatr Baj, Teatr Baj Pomorski, Teatr Guliwer, Teatr Lalka, Teatr Polski w Warszawie, Teatr Komedia, Tata nie ma siły, Olsztyński Teatr Lalek, Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA, Akademia Szkół Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Koziołek Matołek to jedna z najpopularniejszych postaci stworzonych w polskiej literaturze dziecięcej – znana dobrze kolejnym pokoleniom czytelników. Książeczki z jego przygodami uznawane są za dzieło prekursorskie w dziejach polskiego komiksu.

„Któż to jest ten poczciwy koziołek? Jest to mój przyjaciel. Poznałem go bardzo dawno. Był niezwykle smutny i miał śliczną, małą bródkę. Kiedy mnie zobaczył, ukłonił się i tak do mnie powiada: „BE”. W koziej mowie, którą ja doskonale rozumiem, znaczyło to: „Witam pana, panie Makuszyński. Kaj się miewa pan i pańska głucha ciotka?” Odpowiedziałem mu grzecznie: „ME”. A to znaczy po koziemu: „Dziękuję ci Koziołku, miewam się doskonale, ale dlaczego ty jesteś smutny?” Wtedy to on mi opowiedział o całem swojem życiu. Wszystko to, czego od niego się dowiedziałem, opisałem wierszami w tej właśnie książeczce” – pisał Kornel Makuszyński przy okazji premiery 120 przygód.

W wybranych instytucjach świętujących urodziny Koziołka Matołka w ciągu najbliższych tygodni będzie można otrzymać reprint Nowych awantur Koziołka Matołka – niedużego wydawnictwa promocyjnego zamówionego przez Dom Towarowy Braci Jabłkowskich. Firma wsparła druk reedycji.