Skip to main content
Rafał Skarżycki

Fot. Maja Hylewicz, Kwestia Kadru / EGoFILM 

Warsztaty scenariopisarskie
z Rafałem Skarżyckim

3 marca 2023 | 18:00 – 20:00
4, 5 marca 2023 |11:00 – 26:00
Lengrenówka, ul. Brzozowa 6/8a

W ramach 15-godzinnych warsztatów nauczymy się przede wszystkim trójaktowej struktury, czyli tego, co Syd Field nazywa paradygmatem.

Zajęcia będą podzielone na część wykładową i praktyczną. W ramach wykładu prowadzący omówi dokładnie każdy z aktów, jego rolę i funkcję w strukturze scenariusza (opowieści). Przyjrzymy się też roli ekspozycji, wydarzenia inicjującego, pierwszego punktu zwrotnego, punktu środkowego (punkt bez powrotu), drugiego punktu zwrotnego, kulminacji i zakończenia (z przykładami scen realizujących te punkty z wybranych filmów).

W części praktycznej będziemy pracować z uczestnikami nad stworzeniem poprawnej struktury ich opowieści. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tworzeniem poruszających, dobrze opowiedzianych historii.

Warsztaty dla młodzieży (15+) i dorosłych.

Uczestnicy powinni mieć wstępny pomysł na własną opowieść i przygotować się na dużo pisania w trakcie zajęć, oraz na to, że tym co napiszą będą dzielić się z innymi.

Nie jest wymagana umiejętność pisania scenariuszy filmowych, czy pisania w formacie scenariusza – celem warsztatów jest stworzenie poprawnego strukturalnie zarysu opowieści, która nie musi być zrealizowana w formie scenariusza filmowego (ale np. opowiadania, powieści, sztuki teatralnej).

Koszt: 60 zł za osobę.

WARSZTAT WYPRZEDANY


Rafał Skarżycki – z wykształcenia filozof (Uniwersytet Warszawski), z zawodu scenarzysta i pisarz. Publikuje nieprzerwanie od 1995 roku. Pomysłodawca i współautor popularnych serii komiksowych np.: Jeż Jerzy, Tymek & Mistrz. Opublikował ponad dwadzieścia albumów komiksowych dla dzieci i dla dorosłych. Ma na koncie setki publikacji prasowych (między innymi: Gazeta Wyborcza, Świerszczyk, Miś, Życie Warszawy). Od 2013 lat publikuje cotygodniowy komiks Polska Mistrzem Polski w Dużym Formacie (dodatek Gazety Wyborczej). Scenarzysta pełnometrażowego filmu animowanego Jeż Jerzy (komedia dla dorosłych – premiera 11 marca 2011). Pisał także scenariusze seriali telewizyjnych (Kochaj mnie, kochaj, dla telewizji Polsat; Prosto w serce, dla telewizji TVN, Szpilki na Giewoncie, dla telewizji Polsat; Wiadomości z drugiej ręki, dla II PR TVP).

W latach 2000 – 2005 współpracował z HBO Polska – napisał ponad 50 scenariuszy krótkich filmów animowanych. W 2009 roku opublikował debiutancką powieść – Teleznowela (wyd. Prozami). Główny scenarzysta seriali animowanych: Kacperiada (2017 Canal +, drugi sezon w produkcji), Tymek &Mistrz (serial w produkcji). Autor scenariusza krótkometrażowego filmu Asiunia (na podstawie książek Joanny Papuzińskiej – film w produkcji). W marcu 2015 r. ukazała się pierwsza część jego nowej serii książek dla młodszej młodzieży Hej, Jędrek! (do tej pory ukazało się 7 części).

Należy do Koła Scenarzystów w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich oraz do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykładowca w Storylab.pro na kierunku scenariopisarstwo. 


mkidn Dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.