Skip to main content
Łukasz Zaremba

Fakultet z humoru # 4

Dr Łukasz Zaremba
Koziołek Matołek na szlaku kolonialnym.
Rasizm rysunkowy i fantazje imperialne międzywojnia

27 lutego 2023, godz. 18.00
wykład on-line dostępny na youtube: https://youtu.be/KhlMBw47C5o

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu comiesięcznych Fakultetów z Humoru.

Co to takiego?

To cykl wykładów z zakresu filozofii, socjologii i psychologii humoru. Wykłady mają poszerzyć wiedzę uczestników i uczestniczek na temat kulturowych aspektów humoru. Osoby prowadzące wykłady to badaczki i badacze zajmujący się humorem od strony psychologicznej i socjologicznej z cenionych ośrodków uniwersyteckich.

Kolejny wykład poprowadzi dr Łukasz Zaremba i opowie o Koziołku Matołku.

Międzynarodowe przygody Koziołka Matołka - zwłaszcza zagraniczne wojaże do Afryki (w księgach 2 i 4) - w krzywym zwierciadle odbijają jedno z dominujących marzeń epoki polskiego dwudziestolecia: marzenie o koloniach, terytoriach zależnych, wraz z towarzyszącą mu sferą fantazji o odległej, pierwotnej, zamorskiej inności. To fantazje o różnicy cywilizacyjnej i rasowej, które Makuszyński i Walentynowicz do pewnego stopnia wyśmiewają, ale i w których wytwarzaniu i potwierdzaniu uczestniczą. Przyjrzymy się zatem zamorskim podróżom Koziołka w kontekście planów. przedsięwzięć a zwłaszcza propagandy Ligi Morskiej i Kolonialnej. Zapytamy również o źródła i charakter przedstawień Innegow rysunkowej twórczości Walentynowicza.


Łukasz Zaremba – wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej, tłumacz. Zajmuje się teorią kultury wizualnej, konfliktami o obrazy, a ostatnio realizuje projekt „Kompleks kolonialny. Kultura wizualna i kolonializm bez kolonii w dwudziestoleciu międzywojennym”.


mkidn Dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.