Skip to main content
Agata Napiorska

Agata Napiórska, fot. Milena Liebe

Premiera książki „Ha-Ga. Obrazki z życia” autorstwa Agaty Napiórskiej wydana nakładem Wydawnictwa Marginesy

środa, 1 marca 2023, godz. 18.00
Muzeum Warszawy

Pod pseudonimem Ha-Ga kryje się Anna Gosławska-Lipińska, wieloletnia rysowniczka satyryczna „Szpilek”. Żadna inna artystka nie miała tak długiego i regularnego cyklu w żadnym czasopiśmie.

Przez czterdzieści lat co tydzień w „Szpilkach” pojawiały się rysunki charakterystycznych ludzików z wyłupiastymi oczami. W podpisie zazwyczaj podsłuchana rozmowa lub satyra na aktualną sytuację obyczajową czy towarzyską. Choć Ha-Ga tworzyła w latach 50. i 60. XX wieku, jej dowcipy są ponadczasowe, zachwycają aktualnością. Miała świetne ucho, potrafiła wyłuskać błyskotliwe zdania podczas spotkań w kawiarniach, na ulicy, w sklepie czy na plaży. Ilustrowała także książki dla dzieci – m.in. Tuwima i Brzechwy – i przez wiele lat współpracowała ze „Świerszczykiem”.

Dlaczego nie weszła do kanonu Polskiej Szkoły Ilustracji? Co sprawiło, że jej kariera nagle się urwała?

W biografii tej wybitnej artystki Agata Napiórska przypomina przedwojenne czasy, kiedy Ha-Ga przesiadywała przy stoliku Gombrowicza i przyjaźniła się z Tuwimem, pisze o szczycie jej popularności w latach 50. i schyłku kariery w latach 70., o przyjaźniach i miłościach, o życiu w cieniu męża, sławnego grafika Eryka Lipińskiego. Z książki wyłania się również intymny obraz relacji rysowniczki z jej córką, Zuzanną Lipińską.

W środę 1 marca o godzinie 18.00 zapraszamy do Muzeum Warszawy na wieczór z Agatą Napiórską poświęcony Annie Gosławskiej-Lipińskiej. Spotkanie odbędzie się z okazji premiery książki „Ha-Ga. Obrazki z życia. Gościni specjalna - Zuzanna Lipińska, córka artystki. Rozmowę poprowadzi Olga Wróbel. Autorka podpisze egzemplarze po spotkaniu. Książki będą dostępne do zakupu w promocyjnej cenie.

Wstęp wolny.