Skip to main content
Patryk Mogilnicki

Książka po okładce – warsztaty projektowania okładek książek z Patrykiem Mogilnickim

15-16 kwietnia | 13.00 – 20.00
Lengrenówka, ul. Brzozowa 6/8a

Jako odbiorcy najpierw widzimy okładkę, potem czytamy książkę. Czy nas ta okładka jako potencjalnych czytelników zachęca do lektury czy raczej odrzuca? Czy w ogóle pasuje do książki? A jeżeli nie, to dlaczego? Czyżby projektant nie zapoznał się z jej treścią, a może wydawnictwo próbuje wepchnąć czytelnikowi coś, czym dana rzecz w ogóle nie jest? Może zwyczajnie nie ufa inteligencji odbiorcy i jego preferencjom estetycznym, ufając natomiast jedynie swojemu działowi promocji i marketingu, w którym dywaguje się jaką okładkę dać „Procesowi” Franza Kafki, żeby jak najłatwiej sprzedać go w Tesco rzuconego pomiędzy pomidory i ręczniki.

Kim są projektanci i projektantki okładek książkowych, którzy najpierw czytają książkę, a dopiero później widzą okładkę? Przyjrzymy się temu zawodowi i sami spróbujemy zaprojektować okładkę wybranej przez siebie książki. Może być to nasza ulubiona lektura, ale nie musi - może być to książka, którą dopiero co przeczytaliśmy i mamy ją świeżo w głowie, może być to alternatywna wersja okładki książki, którą mamy w bardzo brzydkim wydaniu a czujemy, że moglibyśmy zrobić ją lepszą lub chociaż inną. Nielada wyzwanie. Łatwo coś skrytykować, ale czy tak samo łatwo przyjdzie nam z powodzeniem zastąpić wybraną kiepską okładkę – naszym projektem?

Na te wszystkie pytania postara się odpowiedzieć i poprowadzić kursantów ku własnym projektom - ilustrator, projektant okładek książkowych i autor publikacji „Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych” (Wydawnictwo Karakter, 2021) - Patryk Mogilnicki.

Wprowadzeniem do warsztatów i zagadnienia projektowania okładek książkowych będzie krótka prelekcja projektanta przeprowadzona na bazie własnych projektów, a także rozmowa z uczestnikami warsztatów. Po niej skupimy się na wykonaniu szkiców do wybranego tytułu książki, a po wybraniu tego jednego najciekawszego – do jego realizacji.

Narzędzia, przy pomocy których będziecie wcielać wasze wizje – nie grają roli. Jeżeli ktoś woli wykonać wszystko manualnie farbami na kartce papieru, niech tak pracuje. Jeżeli ktoś inny dobrze się czuje w programach komputerowych - również. Ważny jest sposób myślenia projektanta o książce i jej okładce, oraz wynik końcowy przeniesienia tej myśli w intrygującym, nieoczywistym projekcie końcowym. Środki, dzięki którym to uzyskamy są drugorzędne, każdy może pracować w metodzie w której czuje się najlepiej i która pozwala mu na jak największą swobodę.

Warsztaty dla osób 18+
Koszt: 60 zł za osobę.

Konieczne zapisy

Warunkiem zakwalifikowania na warsztaty jest uiszczenie opłaty przelewem. Dane do przelewu zostaną przesłane mailem.

mkidn Dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Obcy we własnym kraju
Scigając krzyk
Anda Rottenberg