Skip to main content
Maciej Łubieński

Fakultet z humoru # 6

Dr Anita Wincencjusz-Patyna
O kapitanie Eryku i admirałach wyobraźni


11 kwietnia 2023, godz.18.00

Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11
wstęp wolny

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu Fakultet z Humoru.

Co to takiego? To cykl wykładów z zakresu filozofii, socjologii i psychologii humoru. Wykłady mają poszerzyć wiedzę uczestników i uczestniczek na temat kulturowych aspektów humoru. Osoby prowadzące wykłady to badaczki i badacze zajmujący się humorem od strony psychologicznej i socjologicznej z cenionych ośrodków uniwersyteckich.

Tym razem zapraszamy na spotkanie z dr Anitą Wincencjusz-Patyną – O kapitanie Eryku i admirałach wyobraźni.

11 kwietnia o 18.00 zapraszamy do Muzeum Karykatury na Kozią 11. Będzie to wykład poświęcony twórczości Eryka Lipińskiego na polu ilustracji książkowej, zwłaszcza tej przeznaczonej dla dzieci. Prelegentka przyjrzy się temu dorobkowi w rozmaitych kontekstach: na tle zjawiska określanego mianem Polskiej Szkoły Ilustracji lat 50., 60. i 70. XX wieku; w zestawieniu z twórczością ilustratorską innych rodzimych rysowników satyrycznych (m.in. Ha-Ga, Zbigniew Lengren, Gwidon Miklaszewski, Zbigniew Piotrowski, Mirosław Pokora); w próbie charakterystyki humoru obecnego w polskiej ilustracji książek dla młodszych czytelników. Nie zabraknie też odniesień do współczesnych ilustratorów.


Anita Wincencjusz-Patyna – Historyczka i krytyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce. Adiunktka i Kierowniczka Katedry Historii Sztuki i Filozofii w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Autorka książek i artykułów dotyczących historii i teorii ilustracji. Redaktorka naczelna publikacji Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci. Członkini Polskiej Sekcji IBBY. Członkini jury BIBF ANANAS Illustration Exhibition w Pekinie oraz ogólnopolskich konkursów: „Książka Roku” PS IBBY (w kategorii graficznej), „Pióro Fredry” i „Dobre Strony” oraz „Szkic ma moc”. Kuratorka wystaw poświęconych ilustracji książkowej i sztuce współczesnej.

Wykład jest częścią obchodów 45-lecia Muzeum Karykatury. 


mkidn Dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.