Skip to main content
Nić porozumienia

DOBRE KRESKI
Nowy cykl wystawowy w Lengrenówce

Już 20 kwietnia o 18.00 w Lengrenówce – pracowni Muzeum Karykatury – razem z Muzeum Komiksu w Krakowie zainaugurujemy nowy cykl wystawowy „Dobre Kreski”.

Razem z Muzeum Komiksu chcielibyśmy wypełnić znaczącą lukę na warszawskiej mapie galeryjnej, stając się miejscem prezentacji tego, co świeże i ożywcze w polskiej sztuce rysunkowej, otwierającym artworld na twórców ilustracji, żartu rysunkowego i komiksu.

Będą to solowe wystawy utalentowanych twórczyń i twórców ilustracji, komiksów i rysunków satyrycznych; osób autorskich, które istotnie zaznaczyły swoją obecność na rynku książkowym, w prasie, Internecie i środowisku artystycznym. Pierwszą artystką w cyklu będzie Edyta Bystroń - ilustratorka, autorka powieści graficznych, instruktorka autorskich warsztatów artystycznych.

W ramach projektu w 2023 roku zostaną zaprezentowane również prace: Marty Tomiak (maj), Falauke (wrzesień), Anny Krztoń (październik), Martyny Bolanowskiej (październik) oraz Tomasza Trzaskalika (listopad).

Projekt „Dobre Kreski” w założeniu ma być inauguracją dłuższej, wieloletniej serii wystaw, które pozwoli stworzyć mapę aktywnych twórców ilustracji komiksu i rysunku satyrycznego. Ma nie tylko przybliżenie interesujących artystów odbiorcom, ale również wspomagać budowane środowiska twórców „Dobrych Kresek” – interdyscyplinarnego i przekraczającego formalne podziały istniejące miedzy komiksem, ilustracją i rysunkiem satyrycznym. Chcielibyśmy, aby nie tylko była to platforma do prezentacji sztuki ale też przyczynek do rozpoczęcia debaty środowiskowe na temat formalnych podziałów pomiędzy dyscyplinami.

Partnerem projektu „Dobre kreski” jest Fundacja Muzeum Komiksu z Krakowa.

Partnerem Lengrenówki jest Fundacja Przekrój.

Patronat medialny nad Lengrenówką: Zeszyty Komiksowe

Kurator cyklu: Michał Rzecznik Naprawdę nieśmieszne rysunki