Skip to main content
Piotr Rypson

Piotr Rypson
fot. Karolina Wiktor

Fakultet z humoru # 7

Dr Piotr Rypson
Eryk Lipiński na wojnie okładek
18 maja 2023, godz.18.00

Wykład na platformie Zoom.

Link do spotkania:
https://us06web.zoom.us/j/81532184905
Meeting ID: 815 3218 4905
Hasło: eryk123

Później nagranie będzie można obejrzeć na naszym kanale YouTube.

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Fakultetów z Humoru.

Co to takiego?
To cykl wykładów z zakresu filozofii, socjologii i psychologii humoru. Wykłady mają poszerzyć wiedzę uczestników i uczestniczek na temat kulturowych aspektów humoru. Osoby prowadzące wykłady to badaczki i badacze zajmujący się humorem od strony psychologicznej i socjologicznej z cenionych ośrodków uniwersyteckich. Kolejny wykład poprowadzi dr Piotr Rypson i opowie o Eryku Lipińskim. W latach tuż-powojennych rozgrywała się cicha wojna graficzna pomiędzy kurczącym się światem wydawców prywatnych a rosnącą potęgą wydawnictw państwowych. Pomiędzy 1945 a 1949 roku zmieniała się stylistyka wydawniczej grafiki użytkowej, wraz z pojawianiem się nowych treści, nowych nazwisk, ale wszystko to jednak w otoczeniu wcześniejszego języka plastycznego, ukształtowanego jeszcze w okresie międzywojennym. Również Eryk Lipiński, wzięty artysta-grafik był ważnym uczestnikiem tworzenia się tego pola. Wykład będzie poświęcony jego projektom pokazanym na tle wspomnianej „wojny okładek”.


Dr Piotr Rypson – kurator wystaw, historyk literatury i kultury. Kurator w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma. Od 2018 roku rzewodniczący polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM. W latach 2012–2018 roku Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie i kurator Zbiorów Sztuki XX i XXI Wieku w MNW; 2018 roku pełniący obowiązki Dyrektora MNW. Autor wystawy Krzycząc: Polska! Niepodległa – 1918 w Muzeum Narodowym w Warszawie (2018), współautor wystawy Gdzie jesteś? w Żydowskim Instytucie Historycznym (2020) i wielu innych. Autor kilkunastu książek i blisko 300 publikacji. Od 2019 r. wiceprzewodniczący Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy. Obecne pracuje m.in. nad wystawą Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma) w Munich Documentation Centre for the History of National Socialism. Wykład jest częścią obchodów 45-lecia Muzeum Karykatury.


mkidn Dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.