Skip to main content
World Collage Day

Światowy Dzień Kolażu
otwarte warsztaty z Marią Janik

13 maja | 19:00 – 21:00
Lengrenówka, ul. Brzozowa 6/8a

W Noc Muzeów zapraszamy na otwarte międzypokoleniowe warsztaty kolażu. Wytniemy niejeden numer! Wyczarujemy nowe światy. Wykorzystamy zdjęcia archiwalne Muzeum Karykatury i Lengrenówki oraz ilustracje z albumów botanicznych i zoologicznych. Za pomocą papieru i nożyczek opowiemy zupełnie nowe, osobiste historie. A nawet hihihistorie! Będzie kolorowo! Dajemy sobie za to głowę (no, może palec) uciąć!

Podczas warsztatów wypróbujemy rożnych technik wycinania i poznamy prace wybranych artystów. Każdy będzie miał okazję zanurzyć się w swój świat. Powstaną kolaże np. bazujące na jednym zdjęciu. Ponieważ każdy ma inną wrażliwość i pomysły, prace zaskoczą różnorodnością. Kolaż sprzyja koncentracji i rozbudza wyobraźnię. Ma znaczenie terapeutyczne.

Warsztaty kolażu mają na celu pokazanie uczestnikom, jaką siłę ma kolaż i jak zaskakująco dużo może on powiedzieć o nas samych oraz otaczającym nas świecie. Uczestnicy zanurzą się w kolekcję archiwalnych zdjęć Muzeum Karykatury i stworzą świat tu i teraz. Kolaż jest podrożą. Jest procesem, który zaskakuje samego tworzącego. Dokąd nas zabierze?

Światowy Dzień Kolażu to coroczne, międzynarodowe święto kolażu, które odbywa się zawsze w drugą sobotę maja. Powstało z inicjatywy Kolaj Magazine w 2018 roku. Podczas tego dnia miejsca związane ze sztuką na całym świecie (m. in. muzea, galerie) łączą się w celebrowaniu kolażu, który poprzez łączenie różnych materiałów i tworzyw ma na celu tworzenie nowych form i nowych sposobów myślenia.

Ric Kasini Kadour, redaktor magazynu Kolaj, pisze: „Stworzyliśmy Światowy Dzień Kolażu, ponieważ chcieliśmy uhonorować społeczność artystów kolażu i przypomnieć światu, jak może wyglądać duch współpracy, wzajemnego wsparcia i kreatywności”.

Organizując warsztaty kolażu w przypadającą na ten dzień ”Noc Muzeów” Muzeum Karykatury włącza się w świętowanie Światowego Dnia Kolażu.

Oto link do informacji o WORLD COLLAGE DAY:
https://kolajinstitute.org/worldcollageday/  


Marta Tomiak