Skip to main content
World Collage Day

Eryk Lipiński. Spotkanie wspomnieniowe

25 maja, godz. 18.00
Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11
wstęp wolny

Każdy, kto wspomina Eryka Lipińskiego, uśmiecha się. W jednej osobie łączyło się wiele talentów – artystycznych, menedżerskich, ale i towarzyskich. Znał wszystkich i wszyscy go znali. Wymyślał, uruchamiał lub uczestniczył w wielu projektach i wydarzeniach, które trwają do dziś. Umiejętnie nadawał kształt pomysłom. Był w odpowiednim miejscu w odpowiedniej chwili.

W kawiarni Zodiak siadywał przy stoliku z Zuzanną Ginczanką i Witoldem Gombrowiczem. Razem z Marianem Eile wymyślał – po wojnie z tych pomysłów powstał „Przekrój”. Wspólnie ze Zbigniewem Mitznerem zakładał „Szpilki”. Z Henrykiem Tomaszewskim uruchomili zamówienia na plakaty filmowe, z których później narodziła się polska szkoła plakatu. Był inicjatorem Międzynarodowego Biennale Plakatu. Z Edwardem Dziewońskim współpracował w kabarecie Dudek – projektując plakaty, scenografie, a nawet pisząc teksty satyryczne. Z Szymonem Kobylińskim spotykali się w radiu, telewizji, i wspierali przy tworzeniu Muzeum Karykatury.

Chcemy porozmawiać o fenomenie osobowości Eryka Lipińskiego. Jaki był na co dzień, jakim był współpracownikiem, szefem czy przyjacielem.

W spotkaniu wspomnieniowym udział wezmą jego dzieci Zuzanna Lipińska i Tomasz Lipiński, projektant i plakacista Mieczysław Wasilewski, współpracownik i następca w Muzeum – Ferdynand Ruszczyc, oraz Irena Karel – z którą przyjaźnił się, a także współpracował w telewizji.

Rozmowę poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska.