Skip to main content
Stolica literatury

W tym roku z inicjatywy Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Muzeum Karykatury w Warszawie został wydany Magazyn Stolica Literatury. Publikację przygotowano, by zwrócić uwagę na najnowszą kategorię – KOMIKS I POWIEŚĆ GRAFICZNA.

Do zaprojektowania okładki Stolicy Literatury został zaproszony Daniel Gutowski - utytułowany rysownik komiksów, ilustrator, członek artystycznej grupy Maszin, od lat współpracuje z „Dwutygodnikiem”, „Autoportretem” czy „Pismem”.

W środku znajdziemy specjalny komiks autorstwa Jacka Frąsia – rysownika, scenarzysty komiksowego i perkusisty w zespołach Kwiaty i Cool Kids of Death oraz serię żartów na temat literatury i Warszawy, którą stworzył melon. Najmłodszych na pewno ucieszy wyjątkowa książka do złożenia – przygotowana przez Agatę Królak, ilustratorkę i autorkę książek, graficzkę, artystkę sztuk wizualnych, autorkę znanych książek dla dzieci Robimisie, Różnimisie.

Magazyn STOLICA LITERATURY przygotowało Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie – instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy. Redakcja: Michał Rzecznik, Katarzyna Miękus, Paweł Płoski. Projekt graficzny: Studio Elipsy.

Magazyn jest bezpłatny i będzie dostępny podczas Międzynarodowych Targów w Warszawie (25-28 maja 2023) na stoisku w Pawilonie 4/A.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wielkie wyróżnienie dla autorek i autorów, a także podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. Każdy może pomóc w wyborze zwycięzców tego konkursu.

Tytuły książek, spośród których jury wybiera nominacje i później laureatów, mogą zgłaszać czytelnicy, wydawcy, księgarze i bibliotekarze. Miasto jest organizatorem konkursu i fundatorem nagród. Nagroda docenia współczesnych ludzi pióra, w prozie, w poezji, za literaturę dziecięcą i książki o tematyce warszawskiej, a od 2022 roku również w kategorii komiks i powieść graficzna. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł warszawskiego twórcy / warszawskiej twórczyni, przyznawany pisarkom i pisarzom związanym z Warszawą za całokształt twórczości.

Nagroda łączy wieloletnią tradycję z promocją czytelnictwa i otwartością na zmieniające się potrzeby czytelników. Tytuły wyróżnione to najlepsza polska literatura, gotowa lista lektur. Wśród jej laureatów i laureatek znajdziemy m.in. Wiesława Myśliwskiego, Ewę Lipską, Łukasza Orbitowskiego, Justynę Bednarek, Annę Bikont, Jakuba Żulczyka, Zytę Rudzką i wielu innych.

Historia wyróżnienia, reaktywowanego uchwałą Rady m.st. Warszawy w 2008 roku, sięga czasów przedwojennych. Współczesny konkurs jest kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, ostatnim zaś przed wojną – Leopold Staff.