Skip to main content
Papcio udomowiony

Nie tylko Tytus.
Spotkanie wokół książki „Papcio Chmiel udomowiony”

13 czerwca | g. 18.00
Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11

wstęp wolny

Papcio Chmiel jest mentalnym ojcem kilku pokoleń Polaków zaczytanych w przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Stał się dobrem narodowym, bohaterem zbiorowej wyobraźni, wychowawcą i naczelnym humorystą kraju.

Jakim był ojcem, człowiekiem, obywatelem codzienności? O Papciu w kapciach i na kanapie z córką Monique Chmielewską-Lechman oraz współautorka książki – Karoliną Prewęcką porozmawia dyrektor Muzeum Karykatury – dr Paweł Płoski.

O książce

Dzięki wspomnieniom jego dzieci, Monique i Artura, poznajemy Papcia Chmiela jako ojca, człowieka, obywatela codzienności. Także w tej życiowej roli był niezwykły, co łączyło się z fajerwerkami, ale też uczyło obrony swojej inności w grupie rówieśników.

Domową codzienność zamieniał im w świat zabawy i działania wyobraźni. Jednocześnie zajmująco uczył historii, przyrody, radzenia sobie z trudnościami. Często jednak taty brakowało. Znikał w pracowni. Nie chodził na wywiadówki, nie wysłuchiwał młodzieńczych zwierzeń, nie doradzał, gdy Monique i Artur szukali swoich miejsc w życiu.

Monique została artystką, Artur – inżynierem. Ich wybory odzwierciedlają złożoną osobowość taty. Bywają krytyczni wobec niego, ale przede wszystkim szczerzy, są niezwykle mu wdzięczni i dumni z niego. Stworzyli razem barwne trio. O tym, co przeżyli podczas tej wspólnej wędrówki przez dziesięciolecia, opowiada książka „Papcio Chmiel udomowiony”.

Książkę będzie można nabyć w dniu spotkania w Muzeum Karykatury.