Skip to main content
Niech zyje Papcio w srodmiesciu

JERZY FLISAK –
Od satyrycznych Szpilek do psa Bobika

wystawa plenerowa w Legnicy
czerwiec – lipiec 2023

Inauguracja wystawy odbędzie się w piątek 16 czerwca, tuż po odsłonięciu Tablicy poświęconej Jerzemu Flisakowi na ul. NMP w Legnicy o godz. 17.00.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Karykatury w Warszawie zorganizowana w ramach festiwalu SATYRYKON 2023 .

W tym roku w legnickiej Alei Gwiazd Satyrykonu pojawia się nowa tablica pamiątkowa. Poświęcona została Jerzemu Flisakowi (1930-2008), rysownikowi, ilustratorowi, scenografowi, jednemu z najbardziej cenionych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Wykreowane przez warszawskiego artystę postacie: krasnoludki („Krasnoludki są na świecie”), Pimpuś Sadełko czy Bobik („Co robi nasz Bobik?”) są z nami od dziecka.

Flisak debiutował jako student Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w konkursie tygodnika „Szpilki”. Z pismem łączyła go potem wieloletnia współpraca, był m.in. jego redaktorem graficznym. Swoje rysunki publikował także w „Świerszczyku”, „Płomyczku”, „Polityce”, „Świecie” czy „Przeglądzie Kulturalnym”.

Jerzy Flisak zajmował się nie tylko satyrą, realizował również filmy animowane, był cenionym twórcą plakatów filmowych, stworzył między innymi wspaniałe postery do amerykańskich westernów. W 1962 roku otrzymał nagrodę nowojorskiego Art Directors Club za plakat do filmu „Hitman”.

Swoje ilustracje tworzył pewną, czasem finezyjną, cienką linią lub prowadzonym od niechcenia, niedbale grubym pędzlem. Powstałe prace są źródłem ogromnej mocy, a lekkość operowania kolorem i niewyczerpany humor pozwalały artyście uzyskać niesamowitą rozmaitość kreacji powstałych zawsze w oparciu o grę aluzji i skojarzań intelektualnych.

Prace Jerzego Flisaka wielokrotnie prezentowane były w warszawskim Muzeum Karykatury oraz na całym świecie – między innymi w Kanadzie, Libanie, Włoszech czy Szwecji.

Projekt Tablicy: Tomasz Broda
Odlew z brązu: Tomasz Ross