Skip to main content
Patrze czuje rysuje satyrykon

#PatrzęCzujęRysuję
na Satyrykonie 2023

9 czerwca – 30 września 2023
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Komu nie udało się zobaczyć zeszłorocznej wystawy #PatrzęCzujęRysuję w Muzeum Karykatury, ten ma szansę w tym roku w Legnicy.

Wystawa 10 polskich artystek, znanych głównie z przestrzeni internetowej, twórczyń internetowych memów, komiksów rysunkowych będzie prezentowana w legnickim Teatrze Modrzejewskiej od 9 czerwca do 30 września w ramach wystaw towarzyszących Satyrykonowi 2023.

Pierwotna prezentacja wystawy miała miejsce w 2022 roku w Muzeum Karykatury w Warszawie, następnie powędrowała do Centrum Praw Kobiet w Poznaniu. Trzecia odsłona #PatrzęCzujęRysuję jest prezentowana dzięki współpracy z naszym Partnerem – Muzeum Karykatury w Warszawie.

#PatrzęCzujęRysuję to wystawa zbudowana z fragmentów kobiecej codzienności; czasem zaskakujących i zabawnych, niekiedy trudnych i bolesnych. Z codziennych obserwacji rzeczywistości – intymnej, prywatnej, publicznej, medialnej, politycznej. Artystki, korzystając z żartu jako narzędzia pozwalającego oswoić świat, jednocześnie wielokrotnie podają w wątpliwość rządzące nim reguły.

Dziesięć rożnych artystek, dziesięć spojrzeń na ten sam świat. Świat kobiet nieobojętnych na to, co wydarza się wokół nich, ale też określony przez normy i okoliczności, które kobiet szczególnie dotyczą.

Naturalnym otoczeniem dla ich twórczości są media elektroniczne, gdzie mają szerokie grono odbiorczyń i odbiorców. Spotykaliśmy się z nimi w internecie, który narzuca swój własny sposób korzystania – klikamy, lajkujemy i skrolujemy dalej. Jak funkcjonują w innej, wystawowej przestrzeni? Czy modyfikuje to ich przekaz? To pytania do odbiorczyń i odbiorców wystawy.

Granica między literaturą a sztukami plastycznymi jest płynna i umowna. Gdzieś między nimi mieści się komiks. Podobnie rysunek satyryczny, rysunek-minifelieton, rysunek-metafora… I oczywiście memy. Nawet sam graficznie przedstawiony tekst niesie dodatkowe emocje i znaczenia. Kreska potrafi czasem powiedzieć więcej niż sto słów.

ARTYSTKI

Maria Apoleika – Psie sucharki, Matylda Damięcka – The Girl Who Fell on Earth,  Magda Danaj – Porysunki, Marta Frej – Marta Frej Memy, Małgorzata Halber – Bohater, Karolina Plewińska – Szarosen, Agnieszka Szczepaniak – PaplaLala, Kamila Szcześniak – Nieładnie, Monika Szydłowska – Na Emigracji, Marta Zabłocka – Życie na kreskę


patrzeczujerysuje satyrykon
patrzeczujerysuje satyrykon
patrzeczujerysuje satyrykon
patrzeczujerysuje satyrykon
patrzeczujerysuje satyrykon

fot. Piotr Krzyżanowski