Skip to main content
konkurs Wierzba

XVII edycja konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” rozstrzygnięta.

W czwartek 14 września 2023 roku w Muzeum Mazowieckim w Płocku dyrektorzy i przedstawiciele mazowieckich muzeów odebrali nagrody z rąk marszałka Adama Struzika i radnej województwa Jadwigi Zakrzewskiej. Doceniono ich za najlepsze wystawy, projekty otwarte i edukacyjne, najciekawsze wydawnictwa, a także plakaty.

Muzeum Karykatury w tegorocznej edycji otrzymało wyróżnienie w kategorii Projekt otwarty za: „Lengrenówka. Początek" zorganizowany przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

W tegorocznej edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” rywalizowało w sumie 130 inicjatyw. Kapituła konkursowa wyłoniła 26 laureatów i przyznała 14 wyróżnień. Jak zauważa marszałek Adam Struzik wybór nie był łatwy.

Poprzeczka była podniesiona naprawdę bardzo wysoko, bo każda ze startujących w tym roku placówek zaprezentowała wyjątkowe projekty, wystawy czy wydawnictwa. To dzieła niezwykle kreatywnych i doświadczonych ludzi, którzy wiedzą, jak zachęcić mieszkańców i turystów do zwiedzania mazowieckich muzeów i poznawania naszej kultury.

Konkurs samorządu województwa mazowieckiego jest kierowany do placówek muzealnych na całym Mazowszu. W tym roku mazowieckie placówki zgłosiły 130 inicjatywy w kategoriach: wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez mniejsze muzea – 9, wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez większe muzea – 30, projekt otwarty – 25, projekt edukacyjny – 27, plakat muzealny – 17 i wydawnictwo muzealne (ISBN) – 22.

Jadwiga Zakrzewska, przewodnicząca sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla, że konkurs aktywizuje do działania.

Wszystkie projekty mają na celu podniesienie rangi i prestiżu mazowieckich muzeów oraz docenienie wykonawców dzieł za ich pracę i zasługi na rzecz Mazowsza i Polski. W tym roku komisja wyłoniła wiele interesujących projektów, które mogą posłużyć jako przykład zdolności i pasji wielu wykonawców. Mamy nadzieję, że młode pokolenia Mazowszan będzie również zainteresowane tymi dziełami.