Skip to main content

Jan Peszek, fot. Dawid Grzelak

SZPILE SATYRYKONU 2023

Od 2013 roku Satyrykon przyznaje SZPILE za: otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata, za działania poruszające intelekt społeczny oraz chodzenie pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności.

Wyboru laureatów dokonuje corocznie zmieniająca się Kapituła Szpil Satyrykonu, reprezentująca polskie środowiska opiniotwórcze. Dotychczas w skład jej weszli: Artur Andrus, Rafał Bryndal, Piotr Cieplak, Sylwia Chutnik, Magda Czapińska, Mikołaj Lizut, Jerzy Kisielewski, Grzegorz Miecugow, Tomasz Olbratowski, Wojciech Orliński, Andrzej Pacuła, Agata Passent, Magda Piekarska, Marek Przybylik, Mirosław Ratajczak, Łukasz Rostkowski (LUC), Justyna Sobolewska, Janusz Weiss, Piotr Bukartyk, Andrzej Poniedzielski, Michał Nogaś, Stanisław Tym i Grzegorz Szczepaniak. Niektórzy z wymienionych godzili się pełnić obowiązki kilkakrotnie.

W skład tegorocznej Kapituły Szpil Satyrykonu weszli: Artur Andrus, Marta Bilejczyk-Suchecka, Katarzyna Kasia, Joanna Kołaczkowska oraz Jarosław Mikołajewski.

W wyniku głosowania statuetkę Szpili Satyrykonu 2023 otrzymuje  JAN PESZEK – za niekoniunkturalne podejście do sztuki.

Pierwszą Szpilę Satyrykonu w 2013 roku otrzymała Maria Peszek (oraz Marek Raczkowski), w tym roku – po 10 latach przyznawania tej wyjątkowej nagrody – Szpila powędruje na ręce Jana Peszka. Czy Maria i Jan pokażą nam się wspólnie w tym oryginalnym obuwiu z brązu?

Nominowani do Szpili Satyrykonu 2023: Matylda Damięcka, Jacek Fedorowicz, Wojciech Fiedroczuk, Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski, za podcast „Mówi się”, Szymon Majewski, Grzegorz Markowski (Szkło Kontaktowe TVN) , Jan Peszek oraz Teatr Potem O Tem.

W momencie przyznawania nominacji, Członkowie Kapituły nie wiedzieli kto jest w jej składzie. Stąd Pani Joanna Kołaczkowska mogła być zarówno w Kapitule, jak i nominowana do nagrody przez innego członka Kapituły.

Laureaci poprzednich lat: MARIA PESZEK i MAREK RACZKOWSKI - za działania poruszające intelekt społeczny (2013) ROBERT GÓRSKI i TYMON TYMAŃSKI - za działania poruszające intelekt społeczny (2014) MICHAŁ WALCZAK i MACIEJ ŁUBIEŃSKI - jako twórcy „Pożaru w burdelu” oraz MARIA CZUBASZEK - za działania poruszające intelekt społeczny (2015) JOANNA KOŁACZKOWSKA - za kunszt improwizacji i wbijanie szpil tam gdzie trzeba oraz WOJCIECH MŁYNARSKI za twórczość, z którą przetrwamy każdą paranoję... (2016) ROBERT GÓRSKI - za „Ucho prezesa” (2017) MACIEJ STUHR - za to, że ma odwagę mówić to co myśli. Uroczy artysta, przyzwoity człowiek (2017) STANISŁAW TYM - za skuteczne dbanie o naszą higienę psychiczną oraz HENRYK SAWKA za książkę “Hatakumba w rysunkach….” (2018) PIOTR BUKARTYK za trzymanie ręki na pulsie wydarzeń i komentowanie ich piosenkami radiowymi oraz ANDRZEJ PONIEDZIELSKI za twórczy pesymizm (2019) WOJCIECH MANN za wierność zasadom, entuzjazm, mądre puenty (2020) ZESPOŁ SZKŁA KONTAKTOWEGO za klasę, wyborne podszepty i komentarze (2021) ARTUR ANDRUS za ujmujące rymy i klasę w czystej postaci (2022).