Skip to main content

Jesteśmy kolażem

z Martą Janik

Grupa wiekowa: 12 –1 9 lat

Czas trwania: 80 minut

Koszt

  • grupa do 15 osób: 765 zł
  • grupa do 30 osób (2 x 80 minut): 1190 zł

W cenę wliczone bilety do Muzeum Karykatury

Możliwość realizacji: w tygodniu

Warsztaty kolażu mają na celu pokazanie uczestnikom, jaką siłę ma kolaż i jak zaskakująco dużo może on powiedzieć o nas samych oraz otaczającym nas świecie. W kolażu wszystko jest możliwe: Człowiek z głową tygrysa, szkoła jako statek kosmiczny czy ludzie opalający się na Saturnie... Aby wycinać, nie trzeba mieć zdolności plastycznych. Wystarczy chwycić nożyczki i… zaczyna się dziać!

Podczas warsztatów wypróbujemy rożnych technik wycinania i poznamy prace wybranych artystów. Będziemy pracować z nowymi i starymi gazetami oraz pięknie ilustrowanymi albumami. Na rozgrzewkę wykonamy ćwiczenia grupowe (np. uczniowie kolejno dodają elementy, w rezultacie powstaje wspólna ilustracja, która coś opowiada), a następnie każdy będzie miał okazję zanurzyć się w swój świat. Kolaż sprzyja koncentracji i rozbudza wyobraźnię. Nauczymy się sztuki narracji przy pomocy skrawków papieru i wyciętych elementów, które można w kolażu zaskakująco łączyć. W efekcie powstaną prace grupowe i indywidualne, które zostaną na zajęciach omówione z ich twórcami.

Kolaż jest podrożą. Jest procesem, który zaskakuje samego tworzącego. Dokąd nas zabierze?

Propozycje tematów do wyboru

  • przyroda / ekologia
  • świat wokół nas
  • przyszłość
  • portret / autoportret
  • cyrk

Marta Janik – artystka kolażu. Interesuje ją dadaizm i surrealizm. Jej prace wydrukował m.in. „Kwartalnik Przekrój” i „Maintenant”, niezależny magazyn dada publikowany w Nowym Jorku przez Three Rooms Press. Brała udział w wystawach grupowych m.in. w USA, Irlandii, Belgii, we Włoszech. Obecnie mieszka w Warszawie, wcześniej siedem lat żyła w Berlinie, gdzie m. in. pracowała jako przewodnik w Muzeum Salvadora Dali. Jej projekt „Język kolażu/Collage Language” dla Domu Kultury „Praga” został w 2020 roku Laureatem 11 Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Zdobył I Miejsce w kategorii Instytucje Animacji Kultury. W ostatnich latach prowadziła gościnnie warsztaty m. in. podczas Birr Vintage and Arts Festival w 2021 i 2022 oraz podczas festiwalu kolażu „New Reality” w Cappoquin w Irlandii.

https://www.facebook.com/Marta-Janik-Collage-111655629302166/

Marta Janik