Skip to main content

Kolaż w komiksie

 z Edytą Kranc

Grupa wiekowa: 11 – 19 lat

Czas trwania: 80 minut

Koszt

  • grupa do 15 osób: 765 zł
  • grupa do 30 osób (2 x 80 minut): 1190 zł

W cenę wliczone bilety do Muzeum Karykatury

Możliwość realizacji: w tygodniu

Temat: kultura natura
Technika / zagadnienie: kolaż

Tworząc kolaż, zestawiamy gotowe elementy, by wykreować nowe treści. To technika satysfakcjonująca, bo pozwalająca na zrealizowanie pracy ciekawej pod względem plastycznym, bez użycia rysunku czy malarstwa. Pozwala w pełni skupić się na kompozycji oraz przekazie. Proces twórczy polega na dobieraniu elementów i manipulowaniu nimi w taki sposób, by stworzyły interesującą całość. Spopularyzowany przez Picassa i Braque’a kolaż ma swoje korzenie w japońskiej tradycji sztuki XVIII w. W komiksie nie jest powszechny, ale doskonale się sprawdza jako forma urozmaicenia opowieści graficznej czy jako baza do dalszej pracy, na przykład z innymi technikami. Spotkanie będzie pretekstem do eksperymentu i zabawy wyobraźnią, bo w kolażu nie wszystko da się zaplanować. Dzięki temu powstaną nowe koncepcje, nieprzewidywalne zestawienia i nieoczekiwane zwroty akcji.

Podczas warsztatów omówimy także podstawowe elementy, z których składa się komiks, zasady kompozycji oraz kwestie związane z liternictwem.

Wykorzystamy materiały z recyklingu. Tematem naszej pracy będzie zagadnienie „Kultura natura”, a komiksy powstaną na papierze makulaturowym. Celem spotkania jest stworzenie krótkiej formy komiksowej (1-2 plansze). Powstałe prace będzie można potem zaprezentować i omówić np. na wystawie w szkole. Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały, ale zachęcamy uczestniczki i uczestników do przyniesienia starych gazet/ulotek/papierów, które będzie można wykorzystać podczas spotkania.


Edyta Kranc - Ilustratorka, autorka powieści graficznych, instruktorka autorskich warsztatów artystycznych, w tym komiksowych. Autorka albumów: „Na koniec wszystko spłonie”, „Zebranie obowiązkowe” i zbioru krótkich form „Konflikt”. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych oraz Studium Pedagogicznego na tej uczelni.

https://www.facebook.com/edyta.bystron.komiksy