Skip to main content

Warsztaty zinowe

 z Magdaleną Rzepecką

Grupa wiekowa: 12 – 19 lat

Czas trwania: 80 minut

Koszt:

  • grupa do 15 osób: 765 zł
  • grupa do 30 osób (2 x 80 minut): 1190 zł

W cenę wliczone bilety do Muzeum Karykatury

Możliwość realizacji: w weekendy

Zin to rodzaj nieprofesjonalnego pisma tworzonego przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu (np. muzyki, literatury, filmów, gier, polityki, komiksów), skierowane do osób podzielających owe zainteresowania. Wydawane są własnym nakładem, najczęściej nieregularnie. Ziny jako wydawnictwa niezależne, zazwyczaj dystrybuowane są w obiegu niezależnym i w niewielkiej ilości (od kilku do kilkuset egzemplarzy). Ziny można wykonywać w stu procentach samodzielnie ręcznie (w duchu DIY, Do it yourself, czyli Zrób to sam), np. drukując egzemplarze je w punkcie ksero albo samodzielnie na domowej drukarce. Głównym wyznacznikiem tego co według mnie jest zinem jest to że jest tworzony niezależnie. Samemu jest się odpowiedzialnym za treść, skład, edycję, druk, promocję i rozpowszechnianie.

Na warsztatach każda z osób uczestniczących wykona mini zina na zadany temat. Będzie można używać techniki kolażu, rysunków, komiksów albo samego tekstu. Nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności, aby stworzyć własnego zina. Jest to forma autoekspresji, a tworzenie ich w grupie w miłej atmosferze działa inspirująco. Podczas warsztatów osoby uczestniczące dowiedzą się: czym jest zin, jak go wykonać, jakie są zalety i wady tworzenia treści w ten sposób.

Po wykładzie i prezentacji nastąpi przejście do drugiej części zajęć – tworzenia zinów. Prowadząca najpierw pokaże w jaki sposób wykonać technicznie mini książkę z kartki A4, a następnie każdy uczestnik warsztatów wykona własnego zina. Na zajęciach do dyspozycji dla uczniów będą dostępne wszelkie artykuły plastyczne potrzebne do wykonania pracy, markery, ołówki, nożyczki, kleje i gazety, z których będą mogli wycinać fragmenty i tworzyć w technice kolażu. Na każdych zajęciach jest wymyślany jeden temat przewodni, np. sekret, dom, miłość, wakacje, radość i każda osoba uczestnicząca zinterpretuje go tak jak uważa. Prowadząca w trakcie zajęć będzie podchodzić do osób uczestniczących doradzając i sprawdzając etap pracy. Na sam koniec uczestnicy, którzy będą chcieli się podzielić tym co stworzyli, będą mieli możliwość pokazania i opowiedzenia o swojej pracy całej grupie albo tylko osobie prowadzącej zajęcia. Tworzenie w ciągu jednych zajęć całej małej książeczki pokazuje dzieciom ich sprawczość i kreatywność. Tego typu zin jest także bardzo prosty do skserowania i podzielenia się z innymi osobami swoją pracą.


Magdalena Rzepecka – graficzka i ilustratorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki w Krakowie. Jako pracę dyplomową wykonała komiks inspirowany mangą. Współtworzy publikacje zinowe: komiksowy „ciut” i feministyczny „Girls* to the Front”.

Magdalena Rzepecka