Skip to main content

Karykaturki

 z Niką Jaworowską-Duchlińską

Grupy wiekowe

Grupa I:  7 – 12 lat
Grupa II: 10 – 12 lat
Grupa III: 12 – 13 lat

Koszt

  • grupa do 15 osób: 830 zł
  • grupa do 30 osób (2 x 80 minut): 1390 zł

W cenę wliczone bilety do Muzeum Karykatury

Możliwość realizacji: w tygodniu

Czy istnieją granice żartu? Sprawdźmy to! Karykaturki to zaskakujące warsztaty z humoru dla młodszych i starszych dzieci, podczas których dowiemy się wszystkiego o żartach i żartowaniu. Po krótkim wprowadzeniu o historii Muzeum Karykatury i znaczeniu takich pojęć jak HUMOR, SATYRA, KARTYKATURA uczestnicy sprawdzą swoje poczucie humoru i dystans do siebie w grupowym ćwiczeniu rysunkowym. W ramach zadań rysunkowych indywidualnych i grupowych zostaną wprowadzone terminy: metafora, skojarzenie, porównanie, wpływ popkultury. Warsztaty uzupełnione ćwiczeniem z myślenia wizualnego (słowo a obraz) zakończą się ewaluacją, w której podsumujemy nasze doświadczenia i porozmawiamy o humorze na poważnie. Rysunki uczestników zostaną wklejone do książki harmonijkowej, którą uczestnicy i uczestniczki zabiorą ze sobą.

Podczas warsztatów uczestnicy odpowiedzą sobie na kilka fundamentalnych pytań: Czym jest humor, żart, satyra, karykatura? Co śmieszy dzisiejszych młodych ludzi. Czy wolą humor abstrakcyjny, czy "wprost”? Czy i jakie powinny być granice w żarcie? Dlaczego coś jednych śmieszy, a innych nie? Gdzie stykają się z żartem? Film, kabaret, Internet? Żart mówiony, pisany, czy rysowany? Jakie powinny być spełnione warunki, by żart był śmieszny, nikogo nie uraził i był zrozumiany? Czy potrafimy śmiać się z samych siebie? Czy w domu, szkole humor jest ważny? Jaka siła tkwi w poczuciu humoru? Czy można się tego nauczyć? Tytuły ulubionych śmiesznych książek, filmów, postaci. Czym jest żart? Czy wszystkich śmieszy to samo? Dlaczego żart powinien być uniwersalny?


Nika Jaworowska-Duchlińska – Rysowniczka, ilustratorka, malarka i graficzka, autorka scenografii i projektantka kostiumów. Urodziła się w 1969 roku w Olsztynie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprojektowała scenografie i kostiumy do ponad dwudziestu przedstawień w teatrach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu. Jest także autorką i ilustratorką wielu książek dla dzieci. Jako karykaturzystka zadebiutowała w dzienniku „Rzeczpospolita” w 1996. Współpracowała z takimi tytułami jak: „Polityka”, „Wprost”, „Twój Styl”, „Gazeta Wyborcza” oraz „Dziennik Pojezierza”. W 1992 odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Od tego czasu brała udział w wielu wystawach, także rysunku satyrycznego, w Polsce i za granicą. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Autorka Zająca Szarego Obywatela.

Z dorobkiem artystki można zapoznać się na autorskiej stronie internetowej: www.nika.art.pl, www.behance.net/nikajaworowska oraz na fb/zajacszaryobywatel.

Nika Jaworowska-Duchlinska Karykaturki