Skip to main content

KIOSK

Wydawnictwa Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego dostępne w sprzedaży:

- w kiosku Muzeum Karykatury przy ul. Koziej 11 w Warszawie,

- na zamówienie: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel.: +48 22 827 88 95,

- za pośrednictwem strony internetowej sklep.beczmiana.pl (najnowsze publikacje).

Butenko dla małych i dużych

Katalog wystawy „Butenko dla małych i dużych” to wybór 300 żartów rysunkowych i krótkich form komiksowych wybranych z przepastnego archiwum rodziny artysty. Przygotowując materiały do druku, podjęliśmy decyzję, by zostawić skany w stanie surowym, uznając, że nieoczyszczone prace z widocznymi poprawkami i odręcznymi notatkami, odsłaniają niezwykły warsztat rysownika.

Książka „Butenko dla małych i dużych” to pierwszy tak obszerny zbiór prac satyrycznych Bohdana Butenki. Album jest uzupełniony o esej Piotra i Pawła Sitkiewiczów, tekst kuratorski Michała Rzecznika i biografię artysty przygotowaną przez Piotra Kułaka.

Katalog zaprojektowało Studio Elipsy.

Specyfikacja katalogu:

Okładka:
oprawa zintegrowana: 193 x 246 mm

okleina papierowa typu geltex 115 g/m2 (kolor biały)
druk CMYK

wyklejka papier barwiony w masie - czarny

Środek:
format bloku środka: 190 x 240 mm

środek (4+4)

papier środka Classic 80 g/m2 (Zing)

Liczba stron: 360
Cena: 79 zł

ISBN 978-83-87994-54-9

Ciało w karykaturze

CIAŁO W KARYKATURZE, KARYKATURA CIAŁA W SZTUCE

Ciało w karykaturze, karykatura ciała w sztuce to pierwszy tom studiów nawiązujący do wydanego przez  Muzeum Karykatury w 1990 roku „Almanachu Satyry Polskiej”. Obecne wydanie „Almanachu Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego” zostało poświęcone zagadnieniom ciała, cielesności, a także seksualności w sztuce karykatury polskiej i europejskiej od czasów nowożytnych po drugą połowę XX wieku. Publikacja zawiera pięć artykułów stanowiących refleksję na temat tego, w jaki sposób różnorodni artyści na przestrzeni wieków przedstawiali ludzkie ciało za pomocą strategii wizualnych karykatury oraz jak stosowane przez nich rozwiązania natury formalnej wpływały na odbiór ukazanego w ich pracach ciała. Cztery pierwsze teksty opublikowane w niniejszym tomie prezentowane były podczas sesji naukowej o tym samym tytule, zorganizowanej przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego i Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk 24 października 2018 roku z okazji obchodów 40 – lecia istnienia Muzeum.

W publikacji znalazły się teksty: Katarzyny Murawskiej-Muthesius „Perfetta deformità: karykatura i ciało”, Anny Żakiewicz „Rozkoszny dręczyciel przy pracy, czyli o rysunkach Witkacego”, Anny Manickiej „Nie ma nic wspanialszego niż ciało ludzkie i póki żyję, będę je rysować". Przedwojenna i wojenna twórczość Mai Berezowskiej (1893-1978)”, Piotra Kułaka „Gry z tożsamością płciową. Wizerunek kobiety zmaskulinizowanej i lesbijki w niemieckich rysunkach satyrycznych lat 20. XX wieku”, Karoliny Prymlewicz „Sztuka współczesna w karykaturze polskiej lat 50. i 60. XX wieku”.

redaktor tomu: Piotr Kułak
skład i łamanie: Izabela Bartnik
projekt okładki: Tomasz Rupociński, Labografia
ISBN: 978-83-87994-46-4
oprawa: miękka
liczba stron: 72
wydawca: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
miejsce i rok wydania: Warszawa 2021
Nakład: 260 egz.
Cena: 19 PLN, 10 PLN

Przepotrwarzanie

PRZEPOTWARZANIE

Twarz od wieków jest obiektem fascynacji artystów, naukowców i myślicieli. Może wyrażać niezliczone emocje i to w jej wyrazie odnajdujemy mnóstwo znaczeń. Sposób uchwycenia oraz ukazania charakterystycznych cech danej osoby, szczególnie w przypadku karykatury portretowej, otwiera pole do wielu interpretacji związanych zarówno z jej bohaterem, jak i z intencjami artysty. Problematyka interpretowania, przedstawiania i deformowania twarzy pojawia się w proponowanym przez Karolinę Prymlewicz tytułowym pojęciu przepotwarzania. W zamieszczonym w książce eseju analizuje złożoność historii postrzegania twarzy i jej portretowania. Rozważa, czym jest przepotwarzanie i jaki jest jego cel. Autorka opisuje sposób, w jaki interpretujemy twarze innych ludzi. W książce znajduje się również tekst Elżbiety Laskowskiej relacjonujący w krótkim zarysie kształtowanie się definicji terminu karykatura.

Tekstom w Przepotwarzaniu towarzyszy bogaty zbiór reprodukcji m.in. autoportretów Josepha Ducreux, rzeźb Franza Xavera Messerschmidta, fotografii Tomasza Machcińskiego oraz dzieł najwybitniejszych twórców karykatury portretowej z kolekcji Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, takich jak m.in. Andrzej Stopka, Edmund Mańczak, Edward Ałaszewski, Edward Głowacki, Eryk Lipiński i Izabella Kulczyńska.

Wydawca: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
Redakcja i fotoedycja: Karolina Prymlewicz
Projekt graficzny: Tomasz Rupociński, Labografia
ISBN: 978-83-87994-44-0
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2021
Nakład: 400 egz.
Cena: 79 PLN 25 PLN 

Karykaturki

KARYKATURKI
wydana w 2021 r. pierwsza z serii książeczek-map dedykowana dzieciom uczestniczącym w projektach edukacyjnych z objaśnieniem dotyczącymi terminów „karykatura”, „satyra”, „żart” i „humor” oraz z informacjami o Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

„Karykaturki”
Wydawca: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
Pomysł, tekst i rysunki: Nika Jaworowska-Duchlińska
Konsultacja merytoryczna: Elżbieta Laskowska
Format: 16x16 cm / 640x960 cm
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2021
Nakład: 1000 egz.
ISBN 978-83-87994-43-3
Cena: 10 PLN 5 PLN

Stasys

STASYS

Książka „Stasys – rysunki refleksyjne” prezentuje fragment twórczości rysunkowej Stasysa Eidrigevičiusa, który za pomocą swojej sztuki porusza uniwersalne problemy każdego człowieka, takie jak samotność, poczucie bezradności oraz pragnienie wolności. Zaprezentowano w niej dwa cykle rysunków, które zostały wykonanane w technice tuszu. Oba cykle pochodzą z prywatnej kolekcji Artysty i dotychczas nie były publikowane i pokazywane na wystawach. Pierwszy, o charakterze refleksyjnym, składa się z 28 rysunków, w których Stasys przedstawia abstrakcyjne pojęcia oraz swoje stany emocjonalne. Drugi cykl, zbliżony pod względem formalnym, wykonany w tej samej technice, to zbiór 37 prac humorystyczno-erotycznych, których głównym tematem jest grzybobranie. Seria ta łączy w sobie dużą dozę humoru z erotyką.

Wydawca: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
Redakcja: Piotr Kułak
Format: 34.5 x 24.5 cm
Projekt graficzny: Paweł Osial
ISBN: 978-83-87994-42-6
Okładka: twarda stron: 100
Nakład: 400 egz.
Cena: 59 PLN25 PLN

LEKSYKON POLSKICH ARTYSTÓW KARYKATURY
od 1945 do 2013

red. naczelny: Zygmunt Zaradkiewicz
red. merytoryczna: Grażyna Godziejewska
ponad 250 biogramów artystów
spis wystaw Muzeum Karykatury wraz z wykazem wydawnictw
bibliografia przedmiotowa
teksty w języku polskim
ilustracje kolorowe i czarno-białe
format: 26 x 18,5 cm
oprawa: twarda z obwolutą
liczba stron: 160
wydawca: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
miejsce i rok wydania: Warszawa 2013
ISBN: 978-83-87994-58-8
cena: 60 PLN, 35 PLN, 10 PLN