Początkowo skromny zbiór rysunków zgromadzonych w Muzeum Karykatury liczył około 2500 obiektów. Przez ponad 40 lat istnienia instytucji rozrósł się i dzisiaj, uwzględniając depozyty stałe, kolekcja ta liczy ponad 25 tysięcy obiektów z zakresu grafiki, malarstwa i rzeźby. Zbiory te zawierają wiele cimeliów karykatury polskiej i światowej, od XVIII-wiecznych po najnowsze. W kolekcji znajdują się prace tak wybitnych artystów obcych, jak m.in.: William Hogarth, Honoré Daumier, Jean Effel, Herbert Sandberg i Roland Topor. Oczywiście przeważają w niej prace autorów polskich, takich jak m.in.: Daniel Chodowiecki, Jan Piotr Norblin i Aleksander Orłowski. Na szczególną uwagę zasługują dzieła: Franciszka Kostrzewskiego, Kazimierza Sichulskiego, Zdzisława Czermańskiego, Bronisława W. Linkego, Jerzego Zaruby, Karola Ferstera (Charlie), Eryka Lipińskiego, Zbigniewa Lengrena, Anny Gosławskiej-Lipińskiej (Ha-Ga) i Mai Berezowskiej. Najbogatszy jest zbiór polskiej karykatury współczesnej. Długą listę autorów tworzą tu takie indywidualności jak: Julian Bohdanowicz, Andrzej Czeczot, Antoni Chodorowski, Andrzej Dudziński, Jerzy Flisak, Jacek Frankowski, Zbigniew Jujka, Janusz Kapusta, Szymon Kobyliński, Andrzej Krauze, Edward Lutczyn, Sławomir Mrożek, Henryk Sawka, Janusz Stanny oraz Zbigniew Ziomecki. W zbiorach muzeum znajdują się także prace artystów młodszej generacji, m.in.: Jacka Gawłowskiego, Marka Raczkowskiego, Tomasza Brody, Mirosława Grynia, Pawła Kuczyńskiego oraz Małgorzaty Lazarek i Magdaleny Wosik.
Dział udostępnia swoje zbiory biblioteczne oraz materiały archiwalne interesantom (pracownikom naukowym, wydawcom, studentom i in.) w czytelni na miejscu, po uprzednim telefonicznym lub mailowym uzgodnieniu terminu wizyty. Zbiorów bibliotecznych i pozostałych materiałów nie wypożycza się na zewnątrz.
Dział przygotowuje na zlecenie instytucji (muzea, instytucje kulturalne, wydawcy, uczelnie i in.) oraz interesantów indywidulanych kwerendy merytoryczne w zbiorach muzealnych i bibliotecznych. Wypożycza muzealia oraz udostępnia ich wizerunki po wcześniejszych uzgodnieniach i dopełnieniu procedur.
Regulamin wypożyczeń muzealiów ze zbiorów muzeum określa Zarządzenie nr 13/2020 (pobierz PDF 1,77 MB) Dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego z dnia 16.11.2020 r.
Warunki oraz cennik opłat za usługi świadczone przez muzeum określa Zarządzenie nr 3/2018 (pobierz PDF 683 KB) Dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego z dnia 05.02.2018 r.
Warunki udostępniania wizerunków muzealiów ze zbiorów muzeum określa Zarządzenie nr 4/2018 (pobierz PDF 771 KB) Dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego z dnia 05.02.2018 r.
Dział Naukowego Opracowywania Zbiorów
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 3/5 (I brama – domofon nr 2), 00-070 Warszawa
tel.: +48 22 828 76 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dział czynny dla interesantów od poniedziałku do piątku: 9.00 – 15.00
po wcześniejszym uzgodnienie terminu wizyty.
W sierpniu dział jest nieczynny dla interesantów.
dr Piotr Kułak kustosz dyplomowany, kierownik działu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr Aldona Tołysz adiunkt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Paulina Pilcicka adiunkt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Magdalena Wrzosek kustosz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Artykuł pochodzi z nr 57/2016 rocznika „Muzealnictwo” i został opublikowany na stronie www.muzealnictworocznik.com. W listopadzie 2016 ukazał się w wersji drukowanej.
Rocznik „Historii Sztuki”, XLIII (2018), s. 105–121
Kazimierz Sichulski
Karykatury Leona Wyczółkowskiego i Feliksa Jasieńskiego „Mangghi", 1908
Zbigniew Woźniak
Nowy las, 2013
Franciszek Kostrzewski
Karykatura kanclerza Otto von Bismarcka, 1886
Paul Leurs
Constellation, 2013
Marcin Bondarowicz
bez tytułu, 2014
Stanisław Tym
Klient w krawacie, ok. 1990
Maciej Trepałka
Żuli długo i szczęśliwie, 2013
Zbigniew Lengren
bez tytułu, 2 poł. XX w.
Muzeum Karykatury
im. Eryka Lipińskiego
Kozia 11
00-070 Warszawa
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 22 827 88 95
Partnerzy
© Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego