Lengrenówka to otwarta pracownia Muzeum Karykatury. Stanowi adaptację dawnego mieszkania i pracowni Zbigniewa Lengrena (1919– 2003) przy ulicy Brzozowej 6/8 a w Warszawie. Lengrenówka to przestrzeń spotkań, edukacji oraz niedużych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Muzeum Karykatury. Druga siedziba Muzeum została otwarta po trwającym prawie 5 lat remoncie.
W wakacje 2022 roku w Lengrenówce można było obejrzeć wystawę prac Zbigniewa Lengrena – grafika, ilustratora i karykaturzysty, który przez wiele lat związany był z „Przekrojem”. Z redakcją czasopisma współpracował od 1946 roku, a od 1948 publikował na jego łamach serię rysunkową z Profesorem Filutkiem. W zbiorach Muzeum Karykatury aktualnie znajduje się ponad 130 rysunków oraz plakatów autorstwa Lengrena. Od rodziny i spadkobierców artysty muzeum pozyskało także w formie depozytu dużą część kolekcji prac i pamiątek, które będzie wykorzystywać przy prezentacji i promocji jego twórczości.
W ramach kameralnej wystawy Zbigniew Lengren. Humorysta inaugurującej działalność Lengrenówki przypominaliśmy wybór jego prac – rysunki obyczajowe, żarty średniowieczne, wybór z cyklu o profesorze Filutku oraz mnie znane żarty fotograficzne, które nazywał „fotorysunkami”. Wystawa zaaranżowana w przestrzeni dawnego mieszkania była hołdem dla patrona miejsca, Zbigniewa Lengrena, a także sygnałem, że pamiętamy o nim i chcemy, żeby ta pamięć trwała.
Obecnie w Lengrenówce działała przestrzeń warsztatowa - zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Więcej o warsztatach organizowanych w Lengrenówce w zakładce EDUKACJA i w AKTUALNOŚCIACH oraz pod adresem mailowym
***
Partnerem Lengrenówki jest Fundacja PRZEKRÓJ, która udostępniła muzeum m.in. animacje z Profesorem Filutkiem, a także materiały archiwalne związane ze Zbigniewem Lengrenem.
Partnerem Lengrenówki jest również firma Stabilo, która zapewnia najlepszej jakości materiały na warsztaty.
Patronat medialny objęły "Zeszyty komiksowe".