Lengrenówka

  • Lengrenówka
  • Lengrenówka
  • Lengrenówka
  • Lengrenówka
  • Lengrenówka
  • Zbigniew Lengren
  • Zbigniew Lengren
  • Zbigniew Lengren
  • Zbigniew Lengren

Lengrenówka to otwarta pracownia Muzeum Karykatury. Stanowi adaptację dawnego mieszkania i pracowni Zbigniewa Lengrena (1919– 2003) przy ulicy Brzozowej 6/8 a w Warszawie. Lengrenówka to przestrzeń spotkań, edukacji oraz niedużych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Muzeum Karykatury. Druga siedziba Muzeum została otwarta po trwającym prawie 5 lat remoncie.

Od czerwca 2022 roku w Lengrenówce można obejrzeć wystawę prac Zbigniewa Lengrena – grafika, ilustratora i karykaturzysty, który przez wiele lat związany był z „Przekrojem”. Z redakcją czasopisma współpracował od 1946 roku, a od 1948 publikował na jego łamach serię rysunkową z Profesorem Filutkiem. W zbiorach Muzeum Karykatury aktualnie znajduje się ponad 130 rysunków oraz plakatów autorstwa Lengrena. Od rodziny i spadkobierców artysty muzeum pozyskało także w formie depozytu dużą część kolekcji prac i pamiątek, które będzie wykorzystywać przy prezentacji i promocji jego twórczości. 

W ramach kameralnej wystawy Zbigniew Lengren. Humorysta inaugurującej działalność Lengrenówki przypominamy wybór jego prac – rysunki obyczajowe, żarty średniowieczne, wybór z cyklu o profesorze Filutku oraz mnie znane żarty fotograficzne, które nazywał „fotorysunkami”. Wystawa zaaranżowana w przestrzeni dawnego mieszkania jest hołdem dla patrona miejsca, Zbigniewa Lengrena, a także sygnałem, że pamiętamy o nim i chcemy, żeby ta pamięć trwała. 

Od października 2022 w Lengrenówce będzie działała przestrzeń coworkingu, gdzie rysownicy, komiksiarze znajdą spokojną i bezpłatną przestrzeń do pracy.

Więcej o warsztatach organizowanych w Lengrenówce w zakładce EDUKACJA i w AKTUALNOŚCIACH oraz pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 ***

Partnerem Lengrenówki jest Fundacja PRZEKRÓJ, która udostępniła muzeum m.in. animacje z Profesorem Filutkiem, a także materiały archiwalne związane ze Zbigniewem Lengrenem.

Patronat medialny objęły "Zeszyty komiksowe".

Pomysł i koncepcja projektu Lengrenówka: Elżbieta Laskowska

Program edukacyjny: Gabriela Stankiewicz, Iga Skolimowska

Projekt aranżacji i wyposażenia wnętrz: Magdalena Bałycz, Metakwadrat

Animowany film

Filutek film

Partner projektu Lengrenówka

logo fundacja Przekrój
Profesor Filutek
Profesor Filutek
Profesor Filutek