Skip to main content
Muka Muka czerwiec 2022

Karolina Sulej
fot. Mateusz Kubik

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Szajna: Mierzę celniej, bo na pudła nie mam czasu”, zorganizowanej w 100. rocznicę urodzin Józefa Szajny.

Po wystawie oprowadzi Karolina Sulej - pisarka, reporterka, antropolożka.

12 listopada, godzina 13.00
wstęp z biletem na wystawę


Karolina Sulej – (ur. 1985) Pisarka, reporterka, antropolożka.



Autorka m.in.książki „Rzeczy osobiste - opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” - Laureatki Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistki Nagrody im. Ryszarda Kapuściścinskiego, nominowanej do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego i Laureatki Ołówka Moczarskiego, nominowanej do Nagrody Grand Press i Nagrody Identitas. Niedawno wydała drugą część „Rzeczy osobistych” z rozmowami z Ocalałymi pt. „Historie osobiste. O przetrwaniu w czasie wojny”. 



A poza tym: zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku „Modni. Od Arkadiusa do Zienia”, książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island”, za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej i na podstawie której w Teatrze Nowym w Łodzi powstała sztuka pod tym samym tytułem. Współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (2018), oraz współautorka książki-komentarza Własny pokój o Virginii Woolf (Osnova 2019 ) 



Jest jednym z twórców Wanderlust – książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019 i wciąż pracuje w studio Different Tales nad scenariuszami gier. 



W 2021 roku pod kuratelą Instytutu Adama Mickiewicza ukazała się książka pod jej redakcją i we współautorstwie, „Resaon and Flair. 100 years of Fashion in Poland”. 



Współautorka audioserialu reporterskiego o Arkdadiusie, „Supernowa”. Nagrywa także podcasty o roli ubioru w życiu codziennym - dla platformy Storytel „Garderobiana”, dla platformy Audioteka – pod tytułem „Ubrani” oraz podcast „Antropologiczne szepty” dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna i „Uncommon Ground” dla portalu o sztuce współczesnej Uncommon Ground. 



W przeszłości była m.in. redaktorką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów Extra”, a wraz z Sylwią Chutnik prowadziła przez na YouTube program „Barłóg Literacki" o książkach i czytelnictwie. Od lat prowadzi też spotknia autorskie, panele literackie i dyskusje o kulturze oraz promuje czytelnictwo na swoich mediach społecznościowych. Regularnie prowadzi również warsztaty z rozumienia mody, pisania o modzie z tworzenia wywiadów i reportaży oraz reportaży podróżniczych. 



Właśnie wydała dla wydawnictwa ZNAK  książkę reportażową pt. „Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm", tym razem poświęconą kobietom, które zmieniały polską antropologię ciała po 90. roku - od Krystyny Kofty, przez Renatę Dancewicz aż po Martę Niedźwiecką czy Joannę Okuniewską.