Dobre kreski Henryk

SMIECHEM POKONAĆ WROGA: POLITYCZNE KARYKATURY I MEMY JAKO BROŃ W WOJNIE ROSYJSKO-UKRAIŃSKIEJ

Lengrenówka, ul. Brzozowa 6/8a

19 października | 17.00 – wernisaż
20 października | 12.00 – 16.00

Współczesne wojny różnią się od klasycznych tym, że wykorzystują nie tylko sprzęt wojskowy i regularne oddziały. W XXI wieku bronią stają się wartości, ideologia, kultura, symbole, media, humor. Agresja Rosji przeciwko Ukrainie, która rozpoczęła się w 2014 roku od aneksji Krymu i okupacji Donbasu, została oceniona jako „wojna hybrydowa”. Inwazja Rosji na pełną skalę 24 lutego 2022 r. znalazła odzwierciedlenie w humorze politycznym zarówno w Ukrainie, jak i na całym świecie.

Wystawa obejmuje 70 politycznych karykatur i memów poświęconych wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Autorami tych satyrycznych rysunków są karykaturzysty z Australii, Afryki, Azji, Europy, Ameryki Południowej i Północnej.

Kuratorem wystawy jest Orest Semotiuk.

Wystawa jest częścią projektu badawczego „Śmiech podczas wojny: rosyjska agresja na Ukrainie w karykaturach politycznych i memach” realizowanego w ramach programu POLONEZ BIS Narodowego Centrum Nauki w IS PAN.

smiechem pokonac wroga