Wojciech Stefaniec

SŁOWO, OBRAZ I WYOBRAŹNIA –
Warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych,

prowadzi Wojciech Stefaniec

26-27.10.2024 | 11:00 – 18:00 (z przerwą)

UWAGA: Warsztaty jednodniowe, każdego dnia będzie to samo, zbieramy dwie grupy.

Wiek uczestników: 13+

Podczas warsztatów uczestnicy zajęć zapoznają się z procesem powstawania komiksu oraz warsztatem twórczym. Poznają różne gatunki komiksu europejskiego i światowego. Pod okiem prowadzącego stworzą swój SCENOPIS: od pierwszego etapu  jakim jest napisanie scenariusza, poprzez etap rysowania kadrów komiksowych i złożenia ich w spójną opowieść. Komiks to alternatywny sposób upowszechniania czytelnictwa. To coraz popularniejsza forma sztuki. Obfituje w dzieła najwyższej jakości literackiej i artystycznej. Jednocześnie komiks, można traktować jako punkt wyjścia do stworzenia scenopisu, będącego pierwszym etapem tworzenia gier komputerowych, animacji, czy filmów fabularnych.

PLAN ZAJĘĆ:

1. Prezentacja z historii komiksu – około 30 minut.
  2. Krótkie przedstawienie wspólnych prac Wojciecha Stefańca.
  3. Wstępna nauka pisania scenariuszy komiksowych.
  4. Selekcja wspólnych pomysłów.
  5. Nauka techniki rysowania komiksu.
  6. Tworzenie własnego komiksu.
  7. Naniesienie przez prowadzącego korekt do tworzonych w trakcie warsztatów etiud / historii komiksowych.
  8. Złożenie komiksowych plansz w ziny.
  9. Prezentacja komiksów, szkiców scenariuszowych oraz ich omówienie przed audytorium uczestników warsztatów.

EFEKTY WARSZTATÓW:

• Zapoznanie uczestników warsztatów z wyjątkową sztuką komiksu.
  • Nauka technik rysowania komiksu. -
  • Pogłębienie informacji o tworzeniu scenopisów i scenorysów.
  • Rozwinięcie umiejętności wypowiadania się, czytania, pisania i rysowania.
  • Zapoznanie z metodami selekcji wspólnych pomysłów.
  • Wspólnie stworzone komiksów.

Koszt: 75 zł

Bilety:https://bilety.muzeumkarykatury.pl/rezerwacja/termin.html?y=2024&m=10&back=1&idw=12

Liczba miejsc ograniczona!

Wojciech Stefaniec – grafik, plakacista, autor okładek do książek i albumów muzycznych, rysownik komiksowy. Absolwent Akademii Pomorskiej w Słupsku. Uważany za jednego z najwybitniejszych swojego pokolenia. Autor kilkunastu komiksów, z czego dwa „Noir” (2013) i „Wróć do mnie, jeszcze raz” (2016) otrzymały Nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za najlepszy album roku. Jego szeroki warsztat pozwala mu na wykorzystywanie wielu technik sztuk wizualnych, poprzez tradycyjne sztuki graficzne, farby i kolaże, aż po grafikę komputerową i prymitywną animację. Zajmuje się również składem książek i komiksów. Współpracował z wieloma najważniejszymi twórcami komiksów współczesnej sceny komiksowej w Polsce, m.in. Jerzym Szyłakiem, Dominikiem Szcześniakiem, Bartoszem Sztyborem, Danielem Gizickim, jak również z pisarzem Danielem Odiją, z którym stworzył BARDO TETRALOGIĘ. Uczestniczył w wielu wystawach poświęconych polskiemu komiksowi. Jego komiksy zostały przetłumaczone na język węgierski (NOIR 2019) i niderlandzki (Stolp 2022, Rita 2023).

Warsztat w ramach Szkoły komiksu. Lengrenówka.